Det er ikke kun i Danmark, der bliver varmt i de kommende dage.

Faktisk bliver der endnu varmere andre steder i Europa – hvor temperaturerne kommer helt op og smage på de 40 grader.

Ifølge det britiske svar på DMI, Met Office, vil det være tilfældet i »dele af Spanien, Frankrig og Italien i løbet af weekenden«.

»Minimumstemperaturerne vil ikke falde meget under 20 grader, hvilket vil betyde tropenætter,« lyder det.

En tropenat karakteriseres ved, at temperaturen i løbet af et døgn ikke kommer under 20 grader et givent sted.

I Frankrig lyder det fra Météo-France, at der allerede fra torsdag vil være 35-38 grader over store dele af landet, især centralt.

»Meget høje temperaturer og varme nætter,« lyder det.

Det suppleres faktisk af tordenvejr både torsdag og fredag i landet.

I Spanien lyder det fra Aemet, at temperaturerne kun vil begynde at stige i weekenden, hvorefter det bare vil blive varmere ind i næste uge.

Lørdag vil der være 36-38 grader i dalene inde i landet med mulighed for at ramme de 40 grader nogle steder.

Malvarrosa-stranden ved Valencia er godt fyldt op torsdag.
Malvarrosa-stranden ved Valencia er godt fyldt op torsdag. Foto: Ana Escobar/EPA/Ritzau Scanpix

Søndag og mandag vil der blive 38-40 grader i Ebro-, Tejo-, Guadiana- og Guadalquivir-dalene – med mulighed for at nå helt op på 42 grader.

Ifølge Aemet vil temperaturerne muligvis begynde at falde fra onsdag i næste uge, »selvom afslutningen på hedebølgen ikke præcist kan forudsiges«.

Ifølge Euronews vil Portugal nå op i næsten samme leje begyndende fra lørdag.

»Vi taler allerede om temperaturer på 35-40 grader i begyndelsen af næste uge, mens de 40 grader mest vil blive i den centrale del af landet,« vurderer meteorologen Maria João Frada her.

Badende unge i Paris.
Badende unge i Paris. Foto: Joel Saget/AFP/Ritzau Scanpix

Langs den portugisiske vestkyst vil der nu også blive ganske varmt, omkring 35 grader.

Samme medie skriver, at det er ved Firenze, at der i Italien ligeledes kan blive 40 grader varmt.

I Bulgarien og Rumænien hedder det 36-38 grader.

Ifølge BBC advares borgerne i den sydlige del af Storbritannien om, at der vil blive over 30 grader fra torsdag til tirsdag.

Der er en 'kile' af varm luft fra Sahara-ørkenen, der er i færd med at presse sig op over dele af Europa og ophede kontinentet. Både dag og nat.