Mens den danske statsminister, Mette Frederiksen, heftigt kritiserer regeringscheferne fra Norge og Finland for at tale i telefon med Vladimir Putin, takker Ukraines præsident de to landes ledere for deres indsats.

I et opslag på det sociale medie X skriver Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, at han er "taknemmelig" for Norge og Finlands aktive diplomatiske arbejde.

- Jeg er taknemmelig for den detaljerede briefing og for deres aktive støtte til vores diplomati og fælles fredsindsats, vi efterstræber med alle vores partnere, lyder det fra den ukrainske præsident.

Tirsdag er det kommet frem, at Norges statsminister, Jonas Gahr Støre, og Finlands præsident, Alexander Stubb, har talt i telefon med Ruslands præsident, Vladimir Putin.

Sammen har de tre drøftet muligheder for fredsforhandlinger og krigen i Ukraines aktuelle situation.

Det har fået den danske statsminister, Mette Frederiksen, til at lange kraftigt ud efter sine nordiske kolleger - endda mens hun befinder sig i Finland.

På et doorstep i Finlands hovedstad, Helsinki, udtrykte hun sin utilfredshed med de to landes fremfærd.

- Jeg er meget skeptisk over for det her norske og finske egen-initiativ. Det er ikke koordineret med os andre, sagde Mette Frederiksen.

Enegangen risikerer at splitte Europas fælles linje, lød det videre fra statsministeren.

- Jeg synes, man skal holde Europa sammen i stedet for at gå solo.

Opkaldet blev annonceret, mens Mette Frederiksen var til møde i Nordisk Ministerråd i Finland.

Her har den danske statsminister også markeret over for sine to nordiske kolleger, at hun er uenig i deres fremfærd.

- Jeg har sagt, jeg er uenig. Jeg står ved det, som jeg mener, og Danmark mener, lød det fra statsministeren.

I Ukraine er man dog anderledes positiv.

- Alex og Jonas (den finske og norske leder, red.) gjorde det klart for den russiske leder, at ægte deeskalerende skridt er nødvendige angående vores energi og infrastruktur, skriver Zelenskyj videre på X.

RITZAU