Den venezuelanske oppositionspolitiker Edmundo González Urrutia mener, at USA's tilfangetagelse af Venezuelas præsident, Nicolas Maduro, er et vigtigt skridt for landet - men det er ikke nok i sig selv.
Det siger han i et opslag på det sociale medie Instagram, skriver nyhedsbureauet AFP.
- Det her øjeblik repræsenterer et vigtigt skridt, men det er ikke nok, lyder det fra González Urrutia.
Edmundo González Urrutia har været i eksil i Spanien siden september.
Han var ved det omstridte valg i Venezuela i sommeren 2024 oppositionens præsidentkandidat. Det var dog Maduro, der blev udnævnt som sejrsherre.
Ifølge politikeren kan Venezuela først vende tilbage til normale forhold, når alle venezuelanere, der af politiske årsager er blevet berøvet deres frihed, bliver løsladt. Det skal sikre det, han kalder en demokratisk overgang.
Desuden skal valgresultaterne fra 2024 "respekteres", siger han.
González Urrutia og resten af oppositionen har fastholdt, at Maduro i virkeligheden tabte præsidentvalget - og at der derfor var tale om valgfusk.
Den 63-årige Maduro og hans hustru befandt sig lørdag i deres hjem inden for militærbasen Fuerte Tiuna i Venezuelas hovedstad, Caracas, da de blev taget til fange af amerikanske styrker.
Han befinder sig i USA, hvor han vil blive retsforfulgt for blandt andet narkokriminalitet.
Om bord på præsidentflyet Air Force One natten til mandag dansk tid siger USA's præsident, Donald Trump, at USA er klar til at udføre en anden bølge af angreb mod Venezuela - men at han ikke mener, at det bliver nødvendigt.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Fra præsidenten lyder det samtidig, at nye angreb dog vil blive realitet, hvis ikke Venezuela opfører sig ordentligt.
Trump siger også, at der vil blive afholdt valg i Venezuela på "det rigtige tidspunkt". Han uddyber ikke umiddelbart dette.
/ritzau/
