Det er ikke kun på den politiske front, at der sker ændringer i forbindelse med Donald Trumps snarlige indtog i Det Hvide Hus.

Han har nemlig nu også udpeget tre skuespillere til at være »særlige udsendinge« for ham. Noget, som i hvert fald er kommet lidt bag på den ene af dem.

Der er tale om Hollywood-stjernerne Mel Gibson, Sylvester Stallone og Jon Voight.

Tre skuespillere, der også alle har udtrykt støtte til ham.

Her ses de tre skuespillere: Jon Voight, Mel Gibson og Sylvester Stallone.
Her ses de tre skuespillere: Jon Voight, Mel Gibson og Sylvester Stallone. Timothy A. Clary Valerie Macon/AFP/Ritzau Scanpix

I et opslag på sit sociale medie, Truth Social, skriver den kommende amerikanske præsident, at deres rolle som »særlige udsendinge« bliver at få Hollywood på ret køl igen:

»Det er mig en ære at annoncere, at Jon Voight, Mel Gibson og Sylvester Stallone skal være særlige ambassadører for et stort, men meget uroligt sted, Hollywood i Californien,« skriver Trump og fortsætter:

»De vil fungere som særlige udsendinge for mig med det formål at bringe Hollywood, som har mistet meget forretning i løbet af de seneste fire år til udlandet, tilbage – større, bedre og stærkere end nogensinde før!«

Hvad de tre kendte skuespillere helt præcist skal, eller hvordan de skal udføre deres funktion som 'særlige udsendinge', fremgår ikke.

Her ses 'Rocky'-skuespilleren Sylvester Stallone med Donald Trump på Mar-a-Lago den 14. november.
Her ses 'Rocky'-skuespilleren Sylvester Stallone med Donald Trump på Mar-a-Lago den 14. november. Joe Raedle/AFP/Ritzau Scanpix

Som CBS News bemærker, er vælges særlige ambassadører og udsendinge typisk til at reagere på urolige brændpunkter som Mellemøsten – men ikke Californien.

Dog oplyser Trump:

»Disse tre meget talentfulde mennesker vil være mine øjne og ører, og jeg vil få gjort, hvad de foreslår. Det bliver igen, ligesom i selve USA, Hollywoods guldalder!«

At de tre er blevet udnævnt, er tilsyneladende kommet bag på den ene af skuespillerne.

Udnævnelsen kom tilsyneladende bag på Mel Gibson.
Udnævnelsen kom tilsyneladende bag på Mel Gibson. Chris Pizzello/AP/Ritzau Scanpix

I en udtalelse lyder det i hvert fald fra 'Braveheart'-skuespilleren Mel Gibson, at han modtog nyheden »på samme tid som jer alle og var lige så overrasket«, skriver BBC.

»Ikke desto mindre adlyder jeg kaldet. Min pligt som borger er at give og hjælpe, så godt jeg kan,« forklarer han videre.

Forleden kom det frem, at skuespilleren mistede sit hjem i forbindelse med de voldsomme skovbrande i Los Angeles.

I sin udtalelse tilføjer han derfor også:

»Er der nogen chance for, at stillingen kommer med en ambassadørbolig?«

Donald Trump overrakte 'National Medal of Arts' til Jon Voight i november 2019, hvor Trump første gang var præsident.
Donald Trump overrakte 'National Medal of Arts' til Jon Voight i november 2019, hvor Trump første gang var præsident. Andrew Caballero-Reynolds/AFP/Ritzau Scanpix

Donald Trump indsættes som USAs næste præsident den 20. januar. Vi følger det her på bt.dk.