USA deler igen efterretninger med Ukraine: 'Vi er meget taknemmelige'
USA standsede ifølge Ukraines præsident i en periode deling af efterretninger. Nu er deling genoptaget.

USA standsede ifølge Ukraines præsident i en periode deling af efterretninger. Nu er deling genoptaget.

Efter en pause er USA ifølge den ukrainske præsident igen begyndt at dele efterretninger med Ukraine.
- Det var blokeret i en periode. Derefter blev blokeringen ophævet fra amerikansk side. Vi er meget taknemmelige for det. Nu fungerer det, siger præsident Volodymyr Zelenskyj i et interview med NBC ifølge AFP.
Uden efterretninger fra USA er Ukraine mere sårbart over for ballistiske missiler fra Rusland.
NBC News skriver, at USA i flere dage ikke har delt efterretninger om russiske missiler med kurs mod Ukraine med Ukraine.
Tirsdag aften skrev Zelenskyj på X, at et kraftvarmeværk i hovedstaden, Kyiv, var blevet ramt af et ballistisk missil fra Rusland.
Angrebet var ifølge præsidenten sket uden forudgående varsel fra Ukraines allierede.
Ukraine er ifølge AFP i høj grad afhængig af efterretninger fra vestlige lande - og særligt USA - for at kunne registrere forestående angreb.
RITZAU