Udlandsredaktør om særlig detalje ved historisk aftale: 'Hvornår er det sidst sket?'
»Det er nærmest for godt til at være sandt.«

»Det er nærmest for godt til at være sandt.«

Donald Trump er glad. Mette Frederiksen er glad. Jens-Frederik Nielsen er glad.
Faktisk virker alle både omkring og bag den historiske sikkerhedsaftale om Grønland til at være tilfredse – og dét er noget, som B.T.s udlandsredaktør, Jeppe Elkjær, har bidt mærke i.
»Hvornår er det sidst sket?« spørger han.
I centrum for al glæden finder man den sikkerheds- og forsvarsaftale, som er indgået mellem Danmark, Grønland og USA.
Den blev tirsdag underskrevet af statsminister Mette Frederiksen, Grønlands regeringsleder, Jens-Frederik Nielsen, og USAs præsident, Donald Trump, i New York.
»Det bliver et langt og fantastisk samarbejde,« lød det fra Trump ved underskrivelsesceremonien, mens Mette Frederiksen kaldte det for »en milepæl«, og Jens-Frederik Nielsen omtalte det som »en kæmpe dag«.

Siden har Natos generalsekretær, Mark Rutte, udtalt ros af aftalen.
Også hos vores nordiske naboer har aftalen vakt glæde, og der meldes også om bred politisk opbakning til aftalen i Folketinget.
»Før, under og efter den historiske underskrivelse af aftalen om Grønland med Donald Trump var stemningen på alle måder god. Grænsende til fremragende. Mellem alle parter,« forklarer B.T.s udlandsredaktør, Jeppe Elkjær.
»Den amerikanske præsident havde rosende ord til både den grønlandske og danske befolkning – og beskrev hele Grønlandskrisen som noget, der havde skabt et 'stærkt bånd'. Trump var munter ved underskrivelsen af aftalen og trak sågar stolen ud for Mette Frederiksen,« bemærker han videre.

Selv efter at selve aftaleteksten er blevet gennemgået, har der været god stemning.
»Også her virkede alle fra Grønland over Danmark til MAGA (Trumps støtter under sloganet 'Make America Great Again, red.) i USA til at være nærmest jublende glade for aftalen. Hvornår er det sidst sket?,« lyder det fra Jeppe Elkjær.
»Jeg kan ikke mindes mange internationale aftaler af sådan et omfang, hvor alle bare er glade, og alle føler sig som en vinder. Det er nærmest for godt til at være sandt. Men indtil videre tyder det på, at alle rent faktisk er glade for aftalen.«
Aftalen skal nu igennem en godkendelsesproces i både Grønlands parlament, Inatsisartut, og Folketinget i Danmark – og den skal, som udlandsredaktøren påpeger, også fungere i praksis på den anden side.

»Og der kan fortsat opstå bump på vejen – måske endda mindre eller større kriser,« siger Jeppe Elkjær og tilføjer:
»Men noget usædvanligt fandt sted tirsdag i New York. Alle var glade. Det sker ikke hver dag.«