Tusindvis sætter deres spor: Urin skader Mount Everest
De tusindvis, der hvert år besøger verdens højeste bjerg, sætter deres tydelige spor.

De tusindvis, der hvert år besøger verdens højeste bjerg, sætter deres tydelige spor.

6000 liter urin om dagen.
Så meget tis producerer de besøgende i Everest Base Camp i løbet af en dag, og meget af det ender direkte på Khumbu-gletsjere, som lejren ligger på.
Nu viser en ny undersøgelse ifølge Dagbladet, at den megen menneskelige vandladning er med til at få gletsjeren under bjergets base camp til at smelte.
Verdens højeste bjerg har altid tiltrukket mennesker, og de seneste år er populariteten nærmest eksploderet.
Men de mange besøgende sætter deres tydelige spor på bjerget.
De opholder sig nemlig i realiteten på en gletsjer, som allerede er hårdt presset af klimaforandringerne.

Undersøgelsen, som er blevet omtalt i The New York Times, viser, at menneskelig aktivitet ved Everest Base Camp i løbet af klatresæsonen i 2023 genererede nok varme til at smelte omkring 2500 tons is og sne.
Og det er her, urinen kommer ind i billedet.
Forskere anslår nemlig, at menneskelig urin alene er ansvarlig for smeltningen af omkring 154 tons gletsjer.
I den tynde luft i Himalaya har kroppen brug for meget væske.

Ifølge forskerne producerer klatrere, guider og vandrere i lejren over 6000 liter urin dagligt.
»Hvis du drikker mere vand, skal du også tisse mere,« som geoforsker og hovedforfatter af studiet, Khim Lal Gautam, siger til The New York Times.
Det brændstof, som bliver brugt til at opvarme telte, lave mad og drive generatorer, der er dog en langt større synder.
Undersøgelsen beskriver, at der alene i 2023 blev brugt mere end 800 gasflasker, næsten 19.000 liter petroleum og over 5000 liter benzin for at holde hjulene i gang i de cirka 1600 telte i base camp.

Forskerne har studeret de sidste 30 års satellitdata og fundet ud af, at overfladetemperaturen i selve base camp er steget dobbelt så meget som i nærliggende områder.
Dertil kommer klimaforandringerne.
Forskerne advarer om, at udviklingen kan gøre forholdene på bjerget endnu mere risikable.
»Dette kan udløse flere laviner og gøre en farlig klatring endnu farligere,« advarer bjergbestigningsforsker Peter Hackett til The New York Times.
Et forslag går på at flytte hele lejren væk fra gletsjeren og ned på fast jord længere nede.