Det Hvide Hus tilbyder hjælp til landmænd, da de står over for en række nye udfordringer i forbindelse med krigen i Mellemøsten. 

Budskabet har de delt på X i form af en opsigtsvækkende kampagne, der går under navnet 'OnlyFarms'. Navnet minder bemærkelsesværdigt meget om navnet på pornosiden ved navn 'OnlyFans'.

'Nysgerrig efter, hvordan amerikanske landmænd drager fordel lige nu – eller præcis hvor meget hver stat har sparet?' lyder det i opslaget fra Det Hvide Hus efterfulgt af et lyssky link.

Flere republikanske politikere har ytret deres utilfredshed med kampagnen på X. 

Thomas Massie, der er medlem i Repræsentanternes Hus for republikanerne, er en af dem.

'Dine skattepenge går til at betale for, at det amerikanske landbrugsministerium (USDA) parodierer en pornoside. De burde slette tweetet og URL'en,' skriver Massie på X.

Thomas Massie.
Thomas Massie. Foto: Kylie Cooper/Reuters/Ritzau Scanpix

Også Majorie Taylor Greene, der er er MAGA-influencer og tidligere republikansk kongresmedlem, raser også over Det Hvide Hus' kampagne.

'Thomas Massie har ret, og det er derfor, at hans kommentar foreholder Det Hvide Hus det klamme opslag, der sammenligner landmænd og pornostjerner,' skriver hun i et opslag på X og fortsætter:

'Denne administration blev valgt af konservative, der er imod porno, voldtægtsforbrydere og pædofile, men som beskytter Epstein-klassens pædofile og voldtægtsforbrydere.'

Majorie Taylor Greene forlod sidste år Kongressen efter voldsom kritik af Donald Trump.
Majorie Taylor Greene forlod sidste år Kongressen efter voldsom kritik af Donald Trump. Foto: Justin Lane/EPA/Ritzau Scanpix