Hvis Iran skyder og dræber fredelige demonstranter, vil USA komme demonstranterne til undsætning.
Det skriver USAs præsident, Donald Trump, i et opslag på sit sociale medie Truth Social.
»Vi er rustet og parat,« skriver Trump.
Truslen fra den amerikanske præsident kommer efter, at der de seneste dage har været massive demonstrationer i dele af Iran – og at der for første gang er meldinger om dødsfald i forbindelse med protesterne.
Hvad Trump præcis mener med, at USA vil komme demonstranterne til undsætning, oplyser præsidenten ikke noget om i sit opslag på Truth Social.
Protesterne i Iran begyndte fredeligt søndag i hovedstaden Teheran, hvor butiksejere strejkede på grund af høje priser og økonomisk stagnation. Siden har de spredt sig til andre dele af landet.
Det skete, efter at studerende fra flere universiteter sluttede sig til protesterne tirsdag.
Torsdag er i alt seks personer meldt dræbt, oplyser nyhedsbureauet AFP.
Nyhedsbureauet Fars melder, at to er blevet dræbt i sammenstød mellem sikkerhedsstyrker og demonstranter i byen Lordegan i den sydvestlige del af landet.
Derudover har nyhedsbureauet meldt om tre andre personer, som er blevet dræbt i byen Azna i den vestlige del af landet. Her 'udnyttede en gruppe oprørere en protestforsamling (...) for at angribe et politikommissariat'.
Ud over de tre dræbte blev 17 andre såret i sammenstødene, melder Fars.
Samtidig havde statsligt tv tidligere meldt, at et medlem af Irans sikkerhedsstyrker var blevet dræbt i byen Kouhdasht.
I Iran har mediedækningen af protesterne varieret. Nogle medier har fokuseret på økonomiske problemer, og andre på hændelser, som 'urostiftere' har været skyld i.
Det mellemøstlige lands præsident, Masoud Pezeshkian, har forsøgt at dæmpe spændingerne og har anerkendt demonstranternes 'legitime krav'.
Torsdag har han talt om, at regeringen skal skride til handling for at forbedre den økonomiske situation i landet.
Onsdag aften blev 30 personer, der er anklaget for at forstyrre den offentlige orden i Malard-distriktet i det vestlige Teheran, anholdt. Det skriver nyhedsbureauet Tasnim torsdag.
Opdateres...
