Forud for onsdagens møde mellem Grønland, Danmark og USA i Washington D.C. har amerikanske lovgivere optrappet opgøret om Grønland.
Mandag fremsatte det republikanske kongresmedlem Randy Fine et lovforslag i Repræsentanternes Hus, der skal gøre det muligt at annektere Grønland.
Lovforslaget kaldes formelt "Greenland annexation and statehood act".
Det skal ifølge Randy Fine give USA's præsident, Donald Trump, "de nødvendige midler" til at "bringe Grønland ind i unionen".
Dermed vil Grønland blive den 51. stat i USA.
- Lad mig sige det helt klart, vores modstandere forsøger at etablere et fodfæste i det Arktis. Det kan vi ikke lade ske, skriver Randy Fine på det sociale medie X.
Her udpeger han Kina og Rusland som modstanderne, der skal holdes væk fra Grønland:
- Ved at erhverve Grønland ville vi forhindre vores modstandere i at kontrollere Arktis og sikre vores nordlige flanke mod Rusland og Kina, skriver Randy Fine.
Han ønsker, at USA lykkes med at få en frivillig overdragelse af Grønland presset igennem frem for at skulle bruge militærmagt.
Noget som Trump ikke har villet udelukke.
Trump har tidligere kaldt Randy Fine for en "MAGA-kriger" med henvisning til Trumps slogan Make America Great Again.
Så forslaget skal nok mest af alt ses som udtryk for tankegangen blandt de mest indædte Trump-støtter. Og ikke som et lovforslag, der umiddelbart står til at blive vedtaget.
Det vil både kræve en vedtagelse med enslydende ordlyd i Repræsentanternes Hus og Senatet at få loven igennem Kongressen i USA.
Det kan blive svært.
I Senatet har senatorer fra både Republikanerne og Demokraterne fremsat et lovforslag, der tværtimod skal forhindre Trump i at annektere Grønland.
Blandt flere senatorer er der bekymring for, at Trump ikke vil stoppe med aktionen i Venezuela, hvor landets præsident, Nicolas Maduro, blev afsat.
Det oplyste demokraten Tim Kaine, der er valgt i Virginia, og republikaneren Rand Paul, der er valgt i Kentucky, under et fælles pressemøde i sidste uge.
- I kommer til at se forslag om krigsbeføjelser fremsat om Cuba, Mexico, Nigeria og Grønland, sagde Tim Kaine.
/ritzau/
