USA's allierede burde hjælpe med at genåbne Hormuzstrædet, som er vigtig for at kunne sejle olie fra landene omkring Den Persiske Golf til resten af verden.

Det fastholder USA's præsident, Donald Trump, på et pressemøde i Washington D.C. mandag eftermiddag dansk tid.

Præsidenten siger, at nogle lande allerede er på vej til Hormuzstrædet, mens andre er mere tilbageholdende.

- Nogle er meget entusiastiske omkring det, og nogle er ikke. Nogle af dem er lande, som vi har hjulpet i mange, mange år. Vi har beskyttet dem imod forfærdelige udefrakommende trusler, og de er ikke så entusiastiske.

- Og graden af entusiasme betyder noget for mig, siger Trump.

Trump har tidligere sagt, at forsvarsalliancen Nato ser ind i en meget dårlig fremtid, hvis USA's allierede ikke hjælper med genåbningen.

Men flere lande har afvist at involvere sig i krigen i Mellemøsten, som begyndte med USA og Israels angreb på Iran 28. februar, og som har fået store konsekvenser for skibstrafikken i Mellemøsten og den globale oliehandel.

Blandt landene, der har afvist at hjælpe med genåbningen af Hormuzstrædet, er Storbritannien og Tyskland.

Mandag eftermiddag har EU's udenrigsministre været samlet for at diskutere situationen omkring Hormuzstrædet.

Her var der ifølge EU's udenrigschef, Kaja Kallas, ikke opbakning til at ændre den eksisterende Aspides-missions mandat, så EU-missionen, der i dag foregår i Det Røde Hav, også kan beskytte civile skibe i Hormuzstrædet.

Civile skibe kan ikke sejle gennem Hormuzstrædet, fordi risikoen for angreb er stor, og fordi Revolutionsgarden i Iran har taget kontrol med strædet.

Farvandet ligger mellem Iran og Oman og forbinder Den Persiske Golf med resten af verdenshavene.

Ud over at kommentere USA's behov for hjælp i Hormuzstrædet gør Donald Trump status på krigen i Iran under sit pressemøde.

Han siger, at USA har ramt mere end 7000 mål i landet siden 28. februar, og at de fleste mål har været militære og kommercielle.

Den amerikanske præsident siger desuden, at USA har angrebet iranske missil- og dronefabrikker, og at mere end 100 iranske flådefartøjer er blevet angrebet den seneste halvanden uge.

/ritzau/