Trump raser efter afstemning: 'Jeg har Iran ude i tovene'
»Disse senatorer har netop gjort mit arbejde sværere,« lyder det fra den amerikanske præsident.

»Disse senatorer har netop gjort mit arbejde sværere,« lyder det fra den amerikanske præsident.

»Jeg vil få det gjort, på den ene eller anden måde.«
Den amerikanske præsident, Donald Trump, er langt fra tilfreds med en afstemning, der tirsdag blev afholdt i Senatet – og i et opslag på Truth Social langer han derfor nu kraftigt ud.
Både efter demokrater, men også efter de republikanske senatorer, der endte med at stemme imod ham.
Omdrejningspunktet for afstemningen er den krig mod Iran, som USA har stået bag siden slutningen af februar.
Flere gange har særligt det demokratiske parti forsøgt at få krigen standset med afstemninger i Kongressen – og tirsdag fandt endnu en sted.
Denne gang endte det med, at et flertal i Senatet stemte for at stoppe USAs krig mod Iran.

Afstemningen er dog i høj grad mere symbolsk, da Donald Trump forleden underskrev et forståelsespapir med Iran, som – efter planen – skal føre til en afslutning på krigen.
I opslaget på Truth Social gør Trump det dog klart, at afstemningen – ifølge ham – er et dårligt signal.
»Jeg har Iran ude i tovene, klar til at gå ned, villig til at give os stort set hvad som helst, og for første gang i årtier viser landet enorm respekt for USA og dets præsident, MIG,« hævder han om den nuværende situation og tilføjer:
»Og så beslutter det amerikanske senat at afholde en dårligt timet og meningsløs afstemning om War Powers Act, hvorved de fortæller verdens største sponsor af terror, at USA ikke kan lide det, jeg gør ved dem, og at jeg skal stoppe, og derved har de ydet hjælp og støtte til fjenden.«
'War Powers Act' er en føderal lov fra 1973, der har til formål at begrænse den amerikanske præsidents beføjelser til at inddrage USA i en væbnet konflikt uden samtykke fra den amerikanske Kongres.
Det Hvide Hus har dog insisteret på, at lovgivningen ikke er forfatningsmæssig og dermed ikke bindende.
Alle undtagen én demokratisk senator stemte for forslaget tirsdag, mens fire republikanske senatorer også stemte for.
Dermed endte afstemningen med 50 stemmer for og 48 stemmer imod.
Særligt de fire republikanere får også kritik af Trump:
»Fire republikanske tabere stemte sammen med 'dumokraterne' (Trumps ord for 'demokraterne', red.), og Iran spurgte mine folk: 'Hvad betyder det hele?',« skriver han:
»Disse senatorer har netop gjort mit arbejde sværere, men jeg vil få det gjort, på den ene eller den anden måde, for jeg får altid det gjort!« afslutter han sit opslag.
Ifølge tirsdagens forslag skal Trump sikre, at amerikanske styrker ikke kæmper mod Iran, medmindre der foreligger en godkendelse af militære operationer fra Kongressen.
Juridiske eksperter vurderer, at det sandsynligvis vil blive afgjort af domstolene, om forslaget er juridisk gyldigt.