Ruslands præsident, Vladimir Putin, har givet indtryk af, at han gerne vil have afsluttet krigen i Ukraine.

Det siger USA's præsident, Donald Trump, ifølge nyhedsbureauet AFP oven på tirsdagens møde i Moskva mellem Putin og de amerikanske udsendinge Steve Witkoff og Jared Kushner.

På mødet i Kreml diskuterede parterne et amerikansk udkast til en plan for at afslutte den næsten fire år lange krig.

- Deres indtryk er, at han gerne ser, at krigen får en afslutning, siger Donald Trump ifølge AFP.

Det er dog endnu for tidligt for USA's præsident at vurdere, hvad mødet i Moskva kan munde ud i.

- Det var et forholdsvist godt møde, siger Trump ifølge Reuters.

- Hvad der kommer ud af mødet, kan jeg ikke sige.

Vladimir Putins udenrigspolitiske rådgiver, Jurij Usjakov, udtalte i forlængelse af mødet, at der fortsat er knaster, der skal løses.

- Indtil videre er vi ikke nået frem til et kompromis, men nogle amerikanske løsninger kan godt diskuteres, sagde han, da en journalist spurgte ind til de besatte områder i Ukraine.

- Nogle foreslåede formuleringer passer os ikke, og arbejdet vil fortsætte, sagde Usjakov ifølge AFP efter mødet.

/ritzau/