USA's præsident, Donald Trump, kræver en undersøgelse af det, som han kalder for tredobbelt sabotage i forbindelse med hans besøg i FN tirsdag, hvor en rulletrappe, en teleprompter og lydteknikken ikke fungerede korrekt.

Det skriver han selv på sit sociale medie, Truth Social.

»Der skete noget virkelig skandaløst i FN i går - ikke én, ikke to, men tre meget uhyggelige hændelser,« indleder han sit opslag.

»Først standsede rulletrappen med et hvin. Den standsede brat. Det er utroligt, at Melania og jeg ikke faldt forover med ansigtet først ned på de skarpe kanter på ståltrinene. Det var kun fordi vi begge holdt fast i gelænderet, ellers ville det have været en katastrofe,« fortsætter præsidenten i sit opslag.

Han mener, at der tydeligvis er tale om sabotage og henviser til en artikel i London Times.

Her lyder det, at medarbejdere i FN skulle have joket med, at de kunne slukke for rulletrapperne for at fremhæve manglen på finansiering, fordi Trump-administrationen har tilbageholdt finansiering til FN.

Trump fortsætter sit opslag med at skrive, at dem, der står bag, bør anholdes.

Men problemerne stoppede ikke ved rulletrappen.

»Da jeg stod foran et tv-publikum på millioner af mennesker og vigtige ledere i salen, virkede min teleprompter ikke. Den var helt mørk. Jeg tænkte straks: 'wow, først rulletrappe-episoden, og nu en dårlig teleprompter. Hvad er det her for et sted?'.«

Trump fortsatte sin tale uden teleprompteren, der først kom til live cirka 15 minutter senere, lyder det.

FN's generalsekretær, Antonio Guterres, har modtaget en korrespondance fra USA's permanente FN-mission vedrørende begivenheder, der fandt sted under Trumps besøg i FN's hovedkvarter 23. september.

Det skriver Stéphane Dujarric, der er talsperson for generalsekretæren, i en udtalelse på FN's hjemmeside.

- Generalsekretæren informerede herefter FN-missionen om, at han allerede havde beordret en grundig undersøgelse.

- Han meddelte, at FN er klar til at samarbejde i fuld åbenhed med relevante amerikanske myndigheder om den her sag for at fastslå, hvad der forårsagede de hændelser, som USA henviser til, lyder det fra Dujarric.