»Køb en flaske til dig selv, og glem ikke at købe en til dem, du holder af.«

Før den amerikanske præsident, Donald Trump, luftede sine politiske ambitioner, ernærede han sig som forretningsmand. Og dét er noget, han tilsyneladende ikke har sluppet. I hvert fald har han natten til tirsdag dansk tid udsendt en reklame for et helt særligt produkt.

Nemlig en ny parfume.

»Trump Fragrances er landet,« skriver han i et opslag på sit sociale medie, Truth Social, og tilføjer:

Her ses opslaget fra Donald Trump på hans sociale medie, Truth Social.
Her ses opslaget fra Donald Trump på hans sociale medie, Truth Social.

»De hedder 'Victory 45-47', fordi de er baseret på sejr, styrke og succes – til mænd og kvinder.«

Med det henviser han til, at han blev landets 45. præsident, da han vandt valget i 2016, og landets 47. præsident, da han vandt valget igen i 2024.

»Køb en flaske til dig selv, og glem ikke at købe en til dem, du holder af. Nyd det, hav det sjovt, og bliv ved med at vinde!,« skriver Trump videre i opslaget, hvor han til sidst linker til hjemmesiden, hvor man kan købe parfumen.

På hjemmesiden kan man se, at de omtalte parfumer sælges til en pris af 249 dollar pr. styk.

Det svarer til lige omkring 1.575 danske kroner.

Vælger man at købe to parfumer, sparer man dog 100 dollar – 632 danske kroner.

Parfumerne, der beskrives som 'limited edition' og dermed står til at blive solgt i begrænset antal, sælges i to versioner:

En rettet mod mænd, en rettet mod kvinder.

Den, der beskrives som værende til kvinder, sælges i »rosaguld« og beskrives som »dristig, smuk og ikonisk – perfekt til Trump-fans og -samlere«:

»Med hvert eneste sprøjt indfanger 'Victory 47' selvtillid, skønhed og ustoppelig beslutsomhed. En sofistikeret, subtilt feminin duft, der er din go-to-signatur til enhver lejlighed,« lyder det videre.

Herreparfumen er derimod i en »gylden statue«, der blander »fyldige, maskuline noter med en raffineret, varig finish«:

»Til mænd, der leder med styrke, selvtillid og formål – dette er mere end en cologne; det er en fejring af modstandskraft og succes,« lyder beskrivelsen på hjemmesiden.

Donald Trump, som her ses under et pressemøde den 27. juni, blev indsat som præsident den 20. januar. Det er hans anden embedsperiode. Den første var fra 2017 til 2021.
Donald Trump, som her ses under et pressemøde den 27. juni, blev indsat som præsident den 20. januar. Det er hans anden embedsperiode. Den første var fra 2017 til 2021. Ken Cedeno/Reuters/Ritzau Scanpix

Det fremgår dog ikke umiddelbart, hvornår parfumerne helt præcist er blevet sat i produktion, for under herreparfumen lyder det også, at den »fejrer præsident Trumps historiske sejr og kommende indsættelse som den 47. præsident«.

Hans indsættelse fandt dog sted for flere måneder siden den 20. januar.

Nederst på hjemmesiden finder man desuden en note, som lyder:

»Trump Fragrances er ikke designet, fremstillet, distribueret eller solgt af Donald J. Trump, The Trump Organization eller nogen af deres respektive datterselskaber eller direktører.«

Derimod bruger firmaet bag »Trumps navn, billede og lighed under en licensaftale«, lyder det.

»GetTrumpFragrances.com er ikke politisk og har intet at gøre med nogen politisk kampagne,« hævdes det videre.

På hjemmesiden finder man dog også et videoklip med Trump, hvor han reklamerer for en anden af parfumerne – der har navnet 'Fight, Fight, Fight' – som han omtaler som »en god julegave«.

Mediet The Independent bemærker i sin omtale af parfumerne, at den amerikanske præsident ikke har afgivet et etisk løfte i forbindelse med sin embedsperiode, i modsætning til de fleste andre præsidenter i nyere tid.

Flere har også allerede på de sociale medier kritiseret Trumps seneste parfumelancering.

Blandt andet kampagnegruppen Republikanere mod Trump, som på det sociale medie X langer ud ved at skrive:

»Fra kryptosvindel til lyssky ejendomshandler, Trump-telefoner og parfume. Han er aldrig holdt op med at bruge præsidentembedet til at berige sig selv og sin familie. Værsgo, Maga. Prøv at forsvare denne åbenlyse korruption.«