Det vakte en del opsigt, da USAs justitsministerium i weekenden fjernede 16 dokumenter fra Epstein-filerne – herunder et billede, hvor præsident Donald Trump kan ses.
Nu er billedet blevet udgivet igen.
Det skriver New York Times.
Den fjernede fil viser en åben skrivebordsskuffe, hvor der ligger flere fotografier.
Et af billederne ligner det billede, der er blevet offentliggjort flere gange før, og viser Trump med afdøde dømte sexforbryder Jeffrey Epstein, Melania Trump og Epsteins rådgiver gennem mange år, Ghislaine Maxwell. Et andet billede i skuffen viser Trump omgivet af unge kvinder.
USAs justitsministerium begrunder nu, hvorfor den pågældende fil blev fjernet – og nu er blevet offentliggjort igen:
»Af forsigtighedshensyn fjernede justitsministeriet midlertidigt billedet for yderligere gennemgang. Efter gennemgangen blev det fastslået, at der ikke er bevis for, at nogen Epstein-ofre er afbildet på fotografiet, og det er blevet genopslået uden ændringer eller redigeringer,« skriver ministeriet på det sociale medie X.
De 16 filer blev fjernet i weekenden for at beskytte ofre for Epsteins forbrydelser. Med meddelelsen om, at dokumenterne ville blive offentliggjort igen, når de er blevet redigeret, så ofrene er beskyttet – eller når det kunne fastslås, at de pågældende filer ikke viste billeder af ofre.
»I forbindelse med frigivelsen af materialet har justitsministeriet modtaget anmodninger fra personer, der hævder at være ofre, og deres advokater, der anmoder om, at visse oplysninger fjernes. Som en sikkerhedsforanstaltning er materialet midlertidigt fjernet til gennemgang og vil blive genudgivet med nødvendige redigeringer, hvis det kræves ved lov,« hed det i en erklæring fra det amerikanske justitsministerium.
USAs vicejustitsminister, Todd Blanche, afviste søndag, at billedet af den åbne skrivebordsskuffe er fjernet for at beskytte Trump.
»Der er fotografier af kvinder på det foto. Og efter at vi havde frigivet det, fandt vi ud af, at der var bekymringer omkring de kvinder, og det faktum, at vi havde lagt fotografiet ud. Så vi tog det ned.«
»Det har intet at gøre med præsident Trump. Der er allerede offentliggjort masser af fotos, hvor præsident Trump ses med hr. Epstein,« sagde Todd Blanche til NBC News.
Trump og Epstein var venner i 1990erne og 2000erne, hvor de festede sammen med andre medlemmer af den amerikanske og internationale magtelite.
Trump har sagt, at venskabet sluttede i 2000erne, og at han ingen forbindelse har til Epsteins forbrydelser.
Henover de seneste måneder er der løbende blevet frigivet dokumenter i Epstein-sagen.
Epstein-sagen har været en politisk hovedpine for Trump i flere måneder, også blandt Trumps mest loyale støtter.
Mange Trump-vælgere mener, at embedsmænd i Trump-administrationen har dækket over Epsteins forbindelser til magtfulde personer og skjult detaljer omkring hans død.
Epstein døde i et fængsel i 2019, mens han afventede en omfattende retssag i New York om menneskehandel og seksuelt misbrug af mindreårige.
