USA's præsident, Donald Trump, vil beordre, at der påbegyndes en proces, hvor regeringsdokumenter, der handler om blandt andet rumvæsner, frigives.
Det skriver han natten til fredag dansk tid i et opslag på sit eget sociale medie, Truth Social.
Det sker, efter at der er blevet udvist enorm interesse på området, skriver Trump.
Det er dog uklart, hvorvidt dokumenterne også vil blive delt med offentligheden, skriver nyhedsbureauet AFP.
- Baseret på den enorme interesse, der er blevet udvist, vil jeg give ordre til krigsministeren (Pete Hegseth, red.) og andre relevante ministerier og myndigheder om at påbegynde processen med at identificere og frigive regeringsdokumenter, skriver Trump.
Det drejer sig om dokumenter, der handler om rumvæsner, underjordisk liv, UAP'er, ufoer, og "al anden information forbundet med disse yderst komplekse, men ekstremt interessante og vigtige emner", skriver Trump.
UAP står for Unidentified Aerial Phenomena eller Unidentified Anomalous Phenomena og er en i stigende grad anvendt betegnelse for ufoer.
Trump udtalte sig til journalister torsdag også om rumvæsner.
Det skete om bord på Air Force One, da præsidenten var på vej til delstaten Georgia.
Her beskyldte han den tidligere præsident Barack Obama for at have afsløret klassificerede oplysninger, da Obama i en podcast sagde, at rumvæsner er virkelige.
- Han begik en stor fejl, lød det her fra Trump.
Obama har præciseret, at han mener, at det statistisk set er sandsynligt, at der findes liv uden for Jorden - universets enorme størrelse taget i betragtning.
Ifølge mediet BBC er der ingen tegn på, at Obama har delt klassificerede oplysninger, når han har udtalt sig om emnet.
Trump blev af journalisterne samtidig spurgt om, hvorvidt han selv mener, at der findes rumvæsner.
- Jeg ved ikke, om de er virkelige eller ej, svarede Trump.
Mens mange mennesker tror på, at der findes rumvæsner, taler præsidenten aldrig selv om det, og han har ingen holdning til spørgsmålet, lød det videre.
Ifølge BBC skrev USA's forsvarsministerium, Pentagon, i en rapport fra 2024, at der ikke findes nogen beviser for, at den amerikanske regering har haft kontakt til rumvæsner.
/ritzau/
