USA's præsident, Donald Trump, har underskrevet en bekendtgørelse, der ændrer toldsatserne på amerikansk import af en række varer, der indeholder kobber, aluminium og jern.

Det fremgår af bekendtgørelsen, der natten til tirsdag er blevet offentliggjort på Det Hvide Hus' hjemmeside.

I bekendtgørelsen sænkes tolden på udvalgte landbrugsmaskiner fra 25 procent til 15 procent.

Fremover vil importtolden på varme-, ventilations- og klimaanlæg også blive sænket til 15 procent.

Samtidig fastsættes en toldsats på 15 procent på import af mobilt industrimateriel såsom bulldozere og gaffeltrucks. Det gælder kun for lande, der har indgået handelsaftaler med USA.

Bekendtgørelsen giver også udenlandske virksomheder mulighed for at betale en lavere toldsats på 10 procent på produktionsudstyr, der indeholder mindst 85 procent stål eller aluminium, som er smeltet og støbt i USA.

De nye toldsatser er midlertidige. De træder i kraft mandag den 8. juni og vil gælde frem til den 31. december 2027, fremgår det af bekendtgørelsen.

Ændringer sker "for at fremme kortsigtede investeringer, der skal genopbygge nationens industrielle fundament", lyder det.

Det amerikanske medie The Wall Street Journal beskriver ændringen af toldsatserne som det seneste tiltag til at begrænse utilsigtede negative konsekvenser af den amerikanske handelskrig, som Trump indledte, kort efter at han vendte tilbage til magten i 2025.

Handelskrigen har ifølge mediet øget priserne på mange af de råvarer, der bruges i produktionen af udstyr til landmænd og i byggebranchen.

Import af stål og aluminium blev sidste år pålagt en amerikansk told på 50 procent.

Trump justerede i begyndelsen af april i år toldsatserne på stål og aluminium og har tidligere undtaget en lang række fødevarer og landbrugsvarer fra sine andre toldsatser.

/ritzau/