To personer er døde, og 39 andre er kvæstet i den italienske by Milano, hvor en sporvogn fredag eftermiddag er kørt af skinnerne og har ramt en bygning.

Det oplyser en talsmand for brandvæsnet i byen ifølge flere medier, herunder nyhedsbureauet Reuters.

Mindst én person blev fastklemt i eller under sporvognen. Redningsarbejdere satte afskærmning og telte op, mens de arbejdede på at få vedkommende fri.

Sporvognen ramte vinduet på en restaurant. Flere af restaurantens gæster er blandt de kvæstede.

Det skriver flere italienske medier, herunder avisen La Repubblica og nyhedsbureauet Ansa.

Et af de to dødsofre var en forbipasserende, og den anden var om bord på sporvognen. Det drejer sig om en 60-årig mand og en ung udlænding, skriver mediet Sky TG24. Sidstnævntes nationalitet er ikke umiddelbart oplyst.

Ansa skrev fredag eftermiddag, at syv kvæstede er bragt på hospitalet. Blandt dem var én alvorligt tilskadekommen, som siden døde af sine kvæstelser.

Flere ambulancer kom på stedet.

Ulykken skete omkring klokken 16 ikke langt fra Milanos hovedbanegård. På det tidspunkt var sporvognen fuld af mennesker, skriver Ansa.

En passager på sporvognen fortæller til Ansa, at han først troede, at et jordskælv havde ramt Milano.

- Jeg troede, det var et jordskælv. Jeg sad ned og endte på gulvet sammen med de andre passagerer. Det var forfærdeligt, siger han.

- Heldigvis slog jeg kun mit knæ, men manden ved siden af mig blødte fra hovedet.

Det er endnu uklart, hvad der fik sporvognen til at køre af skinnerne.

Milanos anklager, Marcello Viola, var ifølge Ansa på vej til stedet, kort efter at ulykken var sket.

Ifølge de foreløbige oplysninger vil der inden for de næste timer blive åbnet en sag om uagtsomt manddrab og uagtsomme personskader, skrev mediet.

Milano holder i disse dage modeuge, hvilket har tiltrukket ekstra mange besøgende til byen.

/ritzau/