Tragedie på spansk ferieø: Forældre fandt treårig pige livløs
Det skete blot to dage efter, at familien var ankommet til ferien på Lanzarote.

Det skete blot to dage efter, at familien var ankommet til ferien på Lanzarote.

Under en familieferie på den kanariske ø Lanzarote opdagede forældrene, at deres treårige pige var væk.
De gik ud på terrassen i deres feriebolig i byen Tinajo for at lede efter hende – og blev mødt af alle forældres værste mareridt:
»Her fandt de datterens livløse krop liggende med ansigtet nedad på bunden af poolen,« skriver platformen for sikkerhed og forebyggelse af drukneulykker, 'Canarias, 1.500 Km de Costa' (Kanarieøerne, 1.500 km kyststrækning, red.), i en udtalelse på Facebook.
»Pigen kunne ikke svømme,« tilføjer Canarias 1.500 Km de Costa.
Forældrene ringede 112, og efter 20 minutters avanceret hjerte-lunge-redning lykkedes det redningsmandskabet at få liv i den lille pige.
Men forældrenes håb blev desværre slukket kort efter:
»Desværre døde den lille pige til sidst, da de ankom til Dr. Molina Orosa Hospital (i byen Arrecife, red.),« skriver 'Canarias 1.500 Km de Costa'.
Drukneulykken skete onsdag kort før klokken 18 lokal tid (klokken 19 dansk tid).
Ifølge The Sun var familien ankommet til den populære spanske ferieø blot to dage forinden.
Der er iværksat en grundig undersøgelse af drukneulykken for at fastslå, hvad der præcis skete.
Det oplyses ikke, hvilket land den afdøde pige og hendes forældre kommer fra.