Tragedie for berømt hund: Bortført og serveret på restaurant
Border collien blev stjålet, mens ejeren var på rejse i udlandet.

Border collien blev stjålet, mens ejeren var på rejse i udlandet.

Den elskelige hund Chutou havde 1,5 millioner følgere på nettet.
Nu er den kinesiske kendis-hund blevet stjålet og solgt til en specialrestaurant. Her endte border collien samme dag i gryderne som en delikatesse for intetanende kunder.
Det beretter tyske Bild på baggrund af kinesiske medieomtaler af tragedien.
Den omkring otte år gamle hund opnåede sin berømmelse i Kina som trofast ledsager for rejsebloggeren Guo, som igen og igen tog hunden med på sine eventyr.
Her fulgte millioner af kinesere med i beretninger om den uadskillelige duos rejser.
Dog ikke for nylig, da han skulle til Tyrkiet. Her fik border collien lov til at blive hjemme på gården hos Guos forældre i Henan-provinsen.
Her har overvågningskameraer afsløret, at den døsende hund pludselig blev kidnappet af to gerningsmænd, mens den lå på en mark.
Bortførerne dukkede op på en elektrisk scooter, tog den tillidsfulde hund og forsvandt.
Da rejseskribenten Guos fik at vide, at hans hund var blevet bortført, fløj han straks hjem, og i slutningen af maj lykkedes det ham at opspore en af de formodede tyve.
Hunden havde nemlig et halsbånd med en sporingsenhed, og Guo tilbød ham et pengebeløb svarende til godt 9.000 kroner for at få sin elskede hund tilbage.

Manden forsvarede sig dog med, at han havde forvekslet Chutou med en herreløs hund, og derfor havde de solgt hunden for omkring 160 kroner til en restaurant med speciale i retter med hundekød.
Her var den bortførte hund allerede blevet slagtet og tilberedt, ligesom dens pels ikke længere fandtes, så ejeren ikke engang kunne få pelsen udleveret som et minde om hunden.
Restaurantens slagter havde smidt pelsen i skraldespanden for længe siden.
Angiveligt havde den formodede bortfører svært ved at forstå, hvorfor Guo tog sådan på vej, da han opsporede ham.
»Hunden er død, så hold op med at lave så meget postyr. Jeg har ikke brudt loven,« lød det fra bortføreren.
Og muligvis bliver det svært at få de lokale myndigheder til at gøre noget ved sagen. For selvom Guo har indgivet en politianmeldelse, så retsforfølges tyveri i Henan-provinsen kun, hvis værdien af de stjålne varer overstiger 2.000 yuan (godt 1900 kroner).
Ifølge Guo købte han border collien som hvalp i 2018 for præcis 2.000 yuan fra en gadesælger.
Hvis han kan bevise, at Chutou var mere værd på tidspunktet for tyveriet, kan gerningsmændene risikere tre års fængsel.