Har du planer om at besøge den populære italienske kystby Portofino, så er der en del, du skal være opmærksom på.
Fra tirsdag har byen nemlig indført en hel række nye forbud – for at beskytte »beboernes og turisternes ro og fred.«
Det skriver det tyske medie Der Spiegel, som henviser til en ny kommunal forordning, som især påvirker det historiske centrum og havneområdet i byen.
Blandt andet er det nu forbudt at slentre barfodet gennem byens gader.
Det er også forbudt at sidde i badetøj på byens piazza (plads, red.).
Man må heller ikke længere gå rundt i bar overkrop i store dele af badebyens centrum. Man må heller ikke indtage alkohol på offentlige gader, medmindre man sidder på for eksempel en restaurant eller befinder sig på et særligt område, hvor det er tilladt.
Hvis man overtræder et af de nye forbud, som er trådt i kraft tirsdag, kan man se frem til at få en bøde, lyder det.
De mange forbud skal være blevet indført for at sikre både beboerne og turisternes fred og ro i byen, der ligger omkring en lille havn og især er kendt for sine farverigt malede bygninger, der ligger langs kysten.
I sommermånederne oplever byen en enorm tilgang af turister og besøgende, oplyses det.
De nye forbud er ifølge Der Spiegel netop gældende i de måneder og frem til den 30. september.

