Tidligere støtte i nyt voldsomt angreb på Trump: 'Du beskyttede dine pædofile voldtægtsvenner'
Marjorie Taylor Greene holder sig ikke tilbage i et nyt udfald mod Donald Trump om blandt andet hans ageren i Epstein-sagen og krigen i Iran.

Marjorie Taylor Greene holder sig ikke tilbage i et nyt udfald mod Donald Trump om blandt andet hans ageren i Epstein-sagen og krigen i Iran.

Engang var hun en af hans største fans og støtter.
Nu hader hun ham som pesten.
Det tidligere medlem af Repræsentanternes Hus Marjorie Taylor Greene er endnu engang ude med en voldsom kritik af Donald Trump, efter hun tilsyneladende har modtaget en mail fra Trumps kampagnekontor.
I et opslag på X deler hun et screenshot af mailen, hvor der er et billede af Trumps kampagnelogo fra valgkampen i 2024, efterfulgt af teksten 'kongresmedlem Marjorie Taylor, har jeg gjort noget forkert?'.
Og det svarer hun på i en ledsagende tekst, hvor hun mildest talt ikke holder sig tilbage med, hvad hun mener om Trumps politiske kurs det seneste år.
'Ja, du har gjort noget forkert, præsindet Trump,' indleder hun sit opslag.

'Du beskyttede dine pædofile voldtægtsvenner i stedet for kvinder, der blev voldtaget, da de bare var teenagepiger, og du NÆGTER STADIG at frigive Epstein-filerne,' lyder det videre i opslaget.
Herefter langer hun ud efter Trump for at have startet krigen i Iran, som USA indledte i februar, og som den amerikanske befolkning ikke står bag.
Ifølge en nylig undersøgelse fra Pew Research Center støtter kun en tredjedel af amerikanerne op om den måde, Trump håndterer den amerikanske militæraktion i landet.
'Du dræbte hundredvis af børn og uskyldige mennesker på en skole i Iran og er ansvarlig for 21 dødsfald og 865 sårede blandt amerikanske soldater,' skriver Marjorie Taylor Greene i opslaget på X.
Herefter kritiserer hun Trump støtte til Israel i forbindelse med deres krig i Gaza, ligesom hans fredsråd – Board of Peace – også får med krabasken.
'Du har aldrig bekymret dig om at sætte Amerika først eller gøre Amerika stort igen. Du er den dybe stat, Epstein-klassen og Amerika sidst ('America last'). Og min fejl var at støtte dig i første omgang,' afslutter hun opslaget.
Marjorie Taylor Greene var tidligere en af Trumps med trofaste støtter.
Under valgkampen i 2024 sammenlignede hun Trump med Jesus, efter Demokraterne havde fremhævet de mange retssager Trump havde været involveret i.
»Ved I hvad? Manden, jeg tilbeder (Jesus, red.), er også en dømt forbryder, og han blev myrdet på et romersk kors,« lød det fra Taylor Greene på et vælgermøde i Las Vegas.
Siden gik det dog drastisk ned ad bakke med deres forhold.
Som hun også gør opmærksom på i hendes seneste opslag på X, handler det især om frigivelsen af filerne i Epstein-sagen.
I slutningen af 2025 anklagede Trump for at presse republikanske medlemmer af Repræsentanternes Hus, forud for en afstemning om at frigive filerne.
Det fik Trump til at kalde hende en galning, ligesom han trak sin støtte til hende.