Tidligere præsident Lenín dømt: Får fem års fængsel
Præsidenten vil anke sagen.

Præsidenten vil anke sagen.

Ecuadors tidligere præsident Lenín Moreno er blevet idømt fem års fængsel for korruption.
Nu vil han anke dommen.
Det skriver BBC.
Moreno blev dømt sammen med 19 andre for at have modtaget bestikkelse i forbindelse med opførelsen af Coca Codo Sinclair-vandkraftværket i Ecuador.
Ifølge anklagerne betalte den kinesiske virksomhed Sinohydro, der blandt andet bygger vandkraftværker, 76,1 millioner dollar til de involverede gennem såkaldte skuffeselskaber.
Skuffeselskaber er selskaber uden reel drift, som kan bruges til at flytte penge og skjule, hvem der ejer eller modtager dem. De er ikke i sig selv ulovlige, men kan bruges til at sløre penges oprindelse.
Den 73-årige tidligere præsident nægter at have modtaget pengene fra Sinohydro.
Alligevel fandt retten ham skyldig sammen med hans kone, datter og bror, repræsentanter for Sinohydro, en kinesisk ambassadør og tidligere fabrikschefer.
Ifølge anklagerne modtog flere af familiemedlemmerne titusindvis af dollar, mens Moreno selv kun modtog et mindre beløb. De dømte skal tilbagebetale tre gange det beløb, de modtog.
Selv beskylder Moreno en anden tidligere præsident, Rafael Correa, for at stå bag korruptionssagen. Correa er før blevet dømt for korruption i en anden sag, som han fik otte års fængsel for.
Moreno var Ecuadors præsident fra 2017 til 2021. Han er den tredje tidligere præsident i landet, der er blevet dømt for korruption.