En blot syv måneder gammel baby er død i det sydlige Tyskland, efter at være blevet bidt i hovedet af en hund.
Det skriver flere tyske medier, heriblandt Bild.
Ifølge mediet fandt tragedien sted i den tyske by Bad König nær Frankfurt mandag, og babyen, der var en pige, blev i første omgang bragt til hospitalet i stabil tilstand. Senere mandag blev hendes tilstand imidlertid forværret, og hun afgik ved døden mandag aften.
Politiet er lige nu i færd med at undersøge de nærmere omstændigheder omkring hundens angreb på babyen, og hunden er i mellemtiden blevet anbragt hos en lokal hundekennel.
Det vides ikke præcis, hvilken hunderace, der er tale om, men en talsmand fra det lokale politi beskriver ifølge de tyske medier hunden som værende en blanding af Staffordshire og andre racer. Samtidig har hundekennelen beskrevet hunden som »meget aggresiv«.
