Der mangler forudsætninger for at danne en ny svensk regering.

Det siger Magdalena Andersson, der er formand for Socialdemokraterna, på et pressemøde tirsdag formiddag.

Inden pressemødet har hun været hos Riksdagens formand og aflagt rapport om regeringsforhandlingerne.

Det er over en måned siden, at svenskerne var til valg.

- Min vurdering er, at der er sket fremskridt, men at der på nuværende tidspunkt mangler forudsætninger for at danne en regering, der kan tolereres af Riksdagen, siger Andersson.

Riksdagens formand, Andreas Norlén, kaldes også talmannen. Han har en vigtig rolle som den, der fører samtaler med partilederne, og som på den baggrund skal forsøge at danne regering.

- Nu er det op til talmannen at føre samtaler med de andre partiledere, diskutere med næstformændene i Riksdagen og siden foreslå, hvordan processen skal tages videre, siger hun.

- Jeg har meddelt talmannen, at jeg er klar til en statsministerafstemning.

I en statsministerafstemning stemmer medlemmer af Riksdagen om, hvem de mener, skal være statsminister.

Tirsdag klokken 12.00 har talmannen indkaldt til et pressemøde, hvor han vil fortælle om næste skridt i regeringsdannelsen. Det skriver SVT.

På pressemødet konstaterer Magdalena Andersson, at Sverige befinder sig i en låst parlamentarisk situation efter valget.

- Vi har klaret det før, og vi gør det igen, siger hun.

- Det kræver, at partierne er konstruktive og har et tydeligt fokus på at løse problemer og fokusere på, hvad en ny regering skal opnå.

Den rød-grønne blok fik en snæver sejr, da der 13. september var valg i Sverige.

De rød-grønne partier fik samlet 176 mandater, mens de såkaldte Tidö-partier, der udgøres af den afgående borgerlige regering, Moderaterna, Liberalerna og Kristdemokraterna, sammen med Sverigedemokraterna fik 173 mandater.

RITZAU