Seks personer er fortsat meldt savnede efter forliset af superyachten Bayesian ud for Siciliens kyst tidligt mandag morgen.

Én af dem er den britiske IT-milliardær Mike Lynch, skriver Reuters.

Den 59-årige tech-entreprenør var i 1996 med til at stifte softwarevirksomheden Autonomy, der hurtigt blev én af Storbritanniens førende techfirmaer.

Det var også Autonomy, som Mike Lynch tjente kassen på.

Superyachten Bayesian sank tidligt mandag morgen.
Superyachten Bayesian sank tidligt mandag morgen. Vf/Zuma/Ritzau Scanpix

Lynch solgte i 2011 virksomheden til computergiganten Hewlett-Packard for svimlende 11 milliarder dollar – svarende til knap 75 milliarder kroner.

Ifølge BBC tjente briten selv knap 4,5 milliarder kroner på handlen og blev efterfølgende kendt som 'Storbritanniens Bill Gates'.

Men alt var dog ikke rosenrødt, for kort efter begyndte korthuset at vakle, da der blev sat spørgsmålstegn ved det enorme prisskilt.

HP nedskrev værdien af Autonomy til omkring 60 milliarder kroner og udtalte, at Lynch havde overdrevet firmaets værdi.

Det medførte flere års juridisk slagsmål.

Det endte med, at Mike Lynch blev udleveret til USA i 2022 for at blive stillet for retten.

Tidligere i år blev han dog frifundet, og efterfølgende gav han et opsigtsvækkende interview til BBC.

»Grunden til, at jeg sidder her, lad os være ærlige, er ikke kun, fordi jeg var uskyldig … men fordi jeg havde penge nok til ikke at blive fejet væk af en proces, der er sat op til at feje dig væk,« sagde milliardæren.

Udover Lynch er fem andre personer fortsat meldt savnet, mens én person er omkommet.

De resterende 15 personer er blevet reddet i land af den italienske kystvagt.