Flere af Europas største lufthavne blev lørdag ramt af kaos efter et cyberangreb.

Angrebet har skabt store problemer med lufthavnenes check-in- og boardingsystemer, hvilket har medført flere aflysninger og forsinkelser.

Noget, man særligt har kunnet mærke i Bruxelles Lufthavn, hvor de nu kommer med en vild opfordring, skriver TV 2.

For ifølge mediet beder lufthavnen nu flyselskaberne om at aflyse halvdelen af deres afgange fra Bruxelles Lufthavn indtil mandag morgen.

Lufthavnen har valgt at komme med den markante udmelding i et håb om, at aflysningerne vil kunne forhindre lange køer og aflysninger i sidste øjeblik.

Samtidig opfordrer lufthavnen de mange passagerer til at tjekke status på deres fly, inden de ankommer til lufthavnen – og at man kun tager ud til lufthavnen, hvis ens fly er bekræftet.

Et hurtigt kig på Københavns Lufthavns afgange viser da også, at det SAS-fly, der skulle flyve mod Bruxelles klokken 08:05, er aflyst.