Spændingerne mellem Iran og USA bare vokser og vokser, mens amerikanske styrker den seneste tid er valfartet mod præstestyret.
Onsdag er der så ud af det blå dukket en russisk gæst op på iransk territorium.
Her sejlede det 104 meter lange krigsskib 'Stoikiy' pludselig i land i den iranske havneby Bandar Abbas.
»Det er overraskende. Det er ikke et, jeg har holdt øje med i hvert fald,« siger ruslandsekspert ved DIIS Flemming Splidsboel.
Ifølge det russiske forsvarsministerium er det planen, at Iran og Rusland torsdag vil afholde fælles flådeøvelser i Omanbugten ud for Irans sydlige kyst og i den nordlige del af Det Indiske Ocean.
Selvom det er uanmeldt, så er besøget fra den russiske korvet ikke tilfældigt.

Det er en klar markering overfor USA, mener Flemming Splidsboel.
»Grundlæggende handler det om at vise magt. Iran er en meget vigtig russisk allieret, og nu er de til stede for at understøtte forholdet til Iran, som jo er hårdt pressede lige nu.«
»Det her kan være russernes forsøg på at forhindre et amerikansk angreb, som der er rygter om lige nu,« siger Flemming Splidsboel.
Det er bare få dage siden, at B.T. og andre medier kunne beskrive en amerikansk oprustning i området omkring Iran.
Tilstedeværelsen af helt op mod 50.000 tropper, udsendingen af 12 F-22-fly og to enorme hangarskibe mod Europa og Mellemøsten har fået flere til at spekulere i, hvorvidt et stort amerikansk angreb mod Iran lurer i horisonten.
Og skulle det være tilfældet, er den symbolske ankomst af 'Stoikiy' formentlig, det bedste Rusland kan gøre for at stoppe det, mener Splidsboel.
»Russerne har ikke meget, de kan spille med. Det her kan være et eksempel på det, de har, og hvis ikke andet kan de sige til iranerne, at de prøvede.«
»De forsøger at sige 'okay, I skal ikke angribe, når vi er her, og I skal måske heller ikke angribe Iran, for de er vores nærmeste allierede,« siger ruslandseksperten.

Selvom alliancen mellem Iran og Rusland er tæt, så er der nogle grundlæggende tillidsproblemer mellem de to nationer, som gør, at Rusland ikke kommer til at hjælpe Iran yderligere mod et amerikansk angreb, selvom de kunne.
»Rusland stoler grundlæggende ikke på iranerne. Så noget af det, som måske kunne gøre skade på amerikanerne, det har russerne ikke lyst til at give Iran af forskellige årsager.«
»Risikoen kunne være, at Rusland blev trukket ind i et eller andet eller bliver straffet af USA for at gøre det. Så det er meget på det her plan, de kan hjælpe,« siger Flemming Splidsboel.

