Et spansk højhastighedstog kørte mellem 160-200 kilometer i timen, da det onsdag morgen bragede ind i et stillestående tog.

Det viser en foreløbig undersøgelse af ulykken ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Mindst 69 personer blev dræbt i togulykken, der skete i regionen Castilien-La Mancha.

De spanske myndigheder har modtaget anmeldelser om 64 savnede personer, skriver Reuters.

Det er uklart, hvor mange af de savnede der er blandt de omkomne, som endnu ikke er identificeret.

Myndigheder har indtil videre foretaget 49 obduktioner og identificeret fem personer, heriblandt tre kvinder og to mænd.

Det oplyser talsperson for regionen Castilien-La Mancha, Esther Padilla, til den spanske tv-kanal TVE ifølge Reuters.

Spanien indledte torsdag tre dages landesorg efter tragedien, der er en af de dødeligste togulykker i Europa i dette århundrede.

Onsdag bragede et tog fra det statsejede selskab Renfe med 397 passagerer ind i bagenden på et tog fra det privatejede selskab Iryo, der holdt stille på skinnerne.

Iryo-toget, der blev ramt bagfra, havde 147 passagerer om bord. Den kraftige kollision fik flere togvogne til at styrte ned ad en skrænt.

Ulykken skete, efter at flere tog var blevet standset på grund af en fejl i det automatiske signalsystem.

Efterfølgende fik et højhastighedstog fra det statsejede selskab Renfe tilladelse til at køre videre, selv om et tog holdt stille længere fremme på strækningen, oplyser Spaniens transportminister, Oscar Puente, ifølge Reuters.

- En række fejl, instrukser og handlinger førte i sidste ende til sammenstødet, fremgår det af den foreløbige undersøgelse ifølge Reuters.

Tidligere på året kostede en anden togulykke i Spanien 46 mennesker livet.

Landets premierminister, Pedro Sánchez, sagde efter onsdagens ulykke, at det er "uacceptabelt", at landet har været ramt af to alvorlige jernbaneulykker på et år.

RITZAU