Om tre måneder skal amerikanerne til stemmeurnerne. 

Og det ser ikke godt ud for Donald Trump og republikanerne. 

En norsk analytiker har finkæmmet samtlige 435 valgkredse, og den rå konklusion er slående.

Demokraterne vil storme frem og snuppe 234 pladser i Repræsentanternes Hus, mens republikanerne må nøjes med 201 pladser.

Det potentielle valgnederlag har fået demokratiske politikere til at slå alarm. 

De frygter, at Trump vil forsøge at gribe ind, for eksempel ved at beslaglægge vælgerlister og stemmeautomater eller ved at sende føderale styrker til valgstederne for at skræmme vælgerne væk.

Det er særligt billederne fra 2020, der skræmmer. Det fortæller den amerikanske advokat til MS NOW. 

»Det, vi gør, det er, at forberede os på baggrund af, at Donald Trump på forhånd løj om valget i 2020, løj om det bagefter og bragte sagen for domstolene.« 

»Og så startede han et voldeligt oprør i denne bygning (stormingen af Kongressen den 6. januar 2021, red.). Så jeg mener, at vi skal tage disse trusler mod midtvejsvalget i 2026 alvorligt og bogstaveligt,« fortæller den erfarne valgadvokat.

Trump og republikanerne ligger dårligt til i meningsmålingerne forud for midtvejsvalget, hvor det kan gå helt galt.  

Her kan republikanerne ende med at miste kontrollen over Repræsentanternes Hus og også risikere at miste kontrollen over Senatet.

Scott McDonell, der er demokrat og valgfunktionær i Dane County, Wisconsin fortæller til norske Dagbladet, at republikanere allerede er i gang med at forberede undskyldninger til et potentielt nederlag. 

Her forudsiger han, at Donald Trump og republikanerne vil sige, at det er valgsvindel, der er årsagen til nederlaget. 

McDonell håber på, at domstolene kan stoppe potentielle svindelnumre fra Donald Trump, men han erkender, at det er en udfordrende situation.