Skræmmende billeder af flystyrt: Fem personer dræbt
Videoer og billeder fra stedet viser en sort, tæt røgsky stige op fra flyet.

Videoer og billeder fra stedet viser en sort, tæt røgsky stige op fra flyet.

Dele af Miami lufthavn er søndag blevet indhyllet i en stor røgsky.
Det sker, efter at et Boeing 767-fly, der opererer for Amazon, er styrtet ned i Miami-Dade International Airport.
Det oplyser BBC, der tilføjer at det er tale om et fragtfly.
Mediet skriver, at mindst fem personer er blevet dræbt, hvilket borgmester, Daniella Levine Cava, bekræfter på en pressemeddelelse.
Yderligere fem personer er såret.
Videoer og billeder fra stedet viser en sort, tæt røgsky stige op fra flyet.
Fragtflyet ankom fra San Juan i Puerto Rico, inden ulykken skete omkring klokken 14 lokal tid. Ifølge BBC mener den amerikanske luftfartsmyndighed, FAA, at hændelsen fandt sted, da flyet »overskred landingsbanen efter landing«.
Det lokale brandvæsen oplyser, at de modtog en anmeldelse om en »farlig situation, der involverde et fly«, og da de kom til landingsbanen var flyet brudt ud i brand med kraftige flammer og røg.
Der skulle angiveligt være flere berørte på stedet:
»Vi vil give yderligere opdateringer om patienter, når de bliver tilgængelige,« meddeler brandvæsenet ifølge BBC.
FAA har efterfølgende indført et midlertidigt stop for flytrafikken i Miami Lufthavn.
Opdateres ...