Det gik stærkt, da superyachten 'Bayesian' sank ud for Siciliens kyst – efter at være blevet ramt af det, der kaldes en særdeles voldsom storm.
Sådan fortæller et øjenvidne til BBC.
For Karsten Borner var kaptajn på en anden båd, der lå lige ved siden af tidligt mandag morgen, da uvejret ramte lige før daggry.
»Vi formåede at holde vores båd i samme position, men efter at stormen var ovre, opdagede vi, at båden bag os var væk,« siger han:

»Vi så, at den lå ned (et andet sted, red.), og så forsvandt den. Det skete på meget kort tid.«
Samtidig opdagede kaptajnen en nødraket og redningsbåd, hvorfra de overlevende blev hjulpet ombord.
I alt 15 personer blev reddet fra 'Bayesian', der menes at være sunket til 49 meters dybde.
En person er omkommet. Der er tale om bådens kok.
Seks personer savnes stadig. Man ved nu, at der er tale om den britiske techmilliardær Mike Lynch, hans hustru og hans 18-årige datter. Også bestyrelsesformanden for Morgan Stanley International, Jonathan Bloomer, og hans hustru er savnet. Samt advokaten Chris Morvillo.
Endnu vides det ikke, hvad der præcist ramte området.
»Vinden var meget stærkt. Dårligt vejr var forventet, mens slet ikke af dette omfang,« lyder det i en udtalelse fra den sicilianske kystvagt til nyhedsbureauet Reuters.
Til samme medie siger den italienske meteorolog Luca Mercalli, at der kan være tale om en skypumpe med vindstød på op mod 200 km/t.
Her ses stormen ramme en restaurant på Siciliens fastland:
Omstændighederne var samtidig 'ideelle' til ekstremt vejr efter uger med høj varme.
»Havoverflader omkring Sicilien var omkring 30 grader, hvilket er cirka tre grader mere end normalt,« siger Luca Mercalli:
»Det skaber en enorm energi, der bidrager til sådan nogle storme.«
Flere af de overlevende er blevet bragt til Di Cristina-hospitalet i Palermo.
Her er alle medtaget af ulykken.
Det lyder blandt andet, at den kvinde, der formåede at redde sig selv og sin etårige baby, har det godt.
»De har sagt, at de fleste ombord var kollegaer, der arbejdede for Lynch. Alle er dybt traumatiserede, og som tiden går, vil det gå op for dem. at de har mistet mange venner,« siger Domenico Cipolla fra hospitalet til The Guardian.
Som kaptajn Karsten Borner fra nabobåden konstaterer:
»Det var en stor katastrofe.«

