I mere end to år har byen været et uigennemtrængeligt fort, som har modstået alle angreb.
Men nu ser det ud til, at noget kan være ved at ændre sig, for de russiske styrker skal nu være i gang med at storme stedet.
Sådan lyder i hvert fald meldingerne fra flere russiske militærbloggere og medier.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Siden begyndelsen af den russiske invasion af Ukraine i februar 2022 har de russiske styrker forsøgt at indtage den ukrainske by Vuhledar – en højborg, der ligger i regionen Donetsk.
Men hver gang har byen og de ukrainske styrker, der opholder sig der, formået at stå imod.
Tirsdag lyder det nu til, at russerne forsøger sig igen, og en række russiske krigsbloggere og statslige medier skriver, at russiske styrker er begyndt at storme byen.
»Russiske enheder er gået ind i Vuhledar – stormen på byen er begyndt,« lyder det blandt andet fra Yuri Podolyaka, der ifølge Reuters er en ukrainskfødt, pro-russisk militærblogger.

Andre pro-russiske krigsbloggere har ligeledes omtalt angrebet.
Russiske statsmedier hævder ifølge Reuters også, at byen – som af nogle af blevet betragtet som en fæstning på grund af dens vedvarende modstand – er blevet fanget i en knibtangsmanøvre af russiske styrker, og det forlyder, at der er kampe i gang i den østlige del af det bebyggede område.
Så sent som mandag satte magasinet Forbes også fokus på Vuhledar.
I artiklen lød det, at de russiske styrker har forsøgt at tvinge den ukrainske brigade, som opholder sig på stedet, ud af byen – indtil videre uden held.

Men mandag lød det også, at den russiske 40. marinebrigade sammen med andre brigader og regimenter nu forsøgte at omgå byen og afskære den.
Og at det lykkedes dem – langsomt.
»Mens kampene aftager i mange andre sektorer, kan de accelerere omkring Vuhledar, når russerne udnytter en mulighed, de har kæmpet for siden begyndelsen af 2023. Frontelligence Insight, en ukrainsk analysegruppe, anbefalede 'at holde øje med Vuhledar, da situationen der kan blive meget dynamisk',« lød det i artiklen hos Forbes.
Den 9. september lød det også i en artikel hos Kyiv Independent, at Vuhledar er »blevet et nyt omdrejningspunkt for den igangværende russiske offensiv«.
I artiklen blev byen beskrevet som »nøglen til Ukraines forsvar på den sydlige front«, og at et tab af byen ville kunne få »stor betydning« for de militære operationer i området.
»Tabet af Vuhledar ville ikke kun være et moralsk slag for Ukraine, da denne by har modstået masser af angreb siden 2022, men også en meget alvorlig udvikling, der potentielt kan true sikkerheden i hele den sydvestlige del af Donetsk-regionen, der endnu ikke er besat,« lød det fra Federico Borsari, der er fellow ved Center for European Policy Analysis (CEPA), til Kyiv Independent.
Den seneste tid er de russiske styrker rykket frem flere steder i det østlige Ukraine, og den ukrainske generalstab har ifølge Reuters blandt andet oplyst, at Rusland har forsøgt at erobre ukrainske stillinger nær Pavlivka og Vuhledar.
Det russiske forsvarsministerium har ikke kommenteret sagen. Heller ikke de ukrainske myndigheder har udtalt sig om de seneste påstande vedrørende Vuhledar.

