Ruslands præsident, Vladimir Putin, holdt søndag tale ved regeringspartiet Forenet Ruslands partikongres. 

Og her forsøgte han at vise selvtillid. At vise, at han er en problemknuser.  

»Ja, vi kan se problemerne, vi er klar over dem og reagerer på dem. Vi vil afgjort sørge for sikkerheden for både vort land og vores borgere samt sikre, at Ruslands grænser er ukrænkelige,« lød det blandt andet fra Vladimir Putin, der de facto har siddet på magten i Rusland siden år 2000.  

Men spørger man en ekspert, så var det en meget defensiv Vladimir Putin, som ikke var i stand til at forklare, hvordan han konkret vil få afsluttet Ukraine-krigen.

»Sandheden er, at han er fanget i en krig, som han ikke kan komme ud af. Det eneste han siger er så, at vi nok skal få styr på det, og så talte han i øvrigt om alt muligt andet. Blandt andet om brødleverancer,« siger Flemming Splidsboel, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS). 

»Han talte en masse om ingenting, og det store billede - at det går dårligt for Rusland i krigen med Ukraine - undlod han at gå nærmere ind i,« siger Flemming Splidsboel. 

Og præsidenten, som har siddet mere eller mindre enevældigt på magten i Rusland siden 2000, har store problemer.

Hans soldater kan ikke bryde igennem fronten i Ukraine, og ukrainerne har sågar vundet terræn de seneste måneder.

Økonomien i Rusland er også i frit fald, og samtidig er det lykkedes Ukraine at ramme Rusland der, hvor det gør mest ondt: Blandt andet olieanlæg, som er vitale for russernes adgang til brændstof og for militæret. 

Særligt hårdt ramt er befolkningen på halvøen Krim, som er Putins ukrainske 'kronjuvel', som blev annekteret allerede i 2014. Halvøen mangler såvel benzin som en lang række dagligvarer forårsaget af vellykkede ukrainske droneangreb på blandt andet transportsektoren. 

Et billede fra december 2025, hvor russiske soldater angiveligt har erobret byen Pokrovsk i Ukraine. Den slags russiske sejre er der blevet færre af.  Russian Defence Ministry Press Service/EPA/Ritzau Scanpix

Men under talen søndag forsøgte præsidenten sig alligevel med det optimistiske toner. 

»Vi vil uden tvivl overvinde alle de udfordringer, vi står over for i dag, herunder terrorangreb på vores territorium og mod vores infrastruktur,« lød det fra Vladimir Putin i talen.

Den russiske præsident erkendte dog, at Rusland befinder sig i en vanskelig periode. 

Ifølge Flemming Splidsboel ændrer Putins ord ikke på virkeligheden: At han pt. ikke har en plan for, hvordan Rusland skal vinde krigen i Ukraine. 

»Han mangler værktøjer i værktøjskassen. Laver han en massemobilisering igen, vil det skabe stor modvilje mod krigen og med de tabstal, der er, så vil nye soldater ret hurtigt dø eller blive såret i kamp. Så det løser kun problemet midlertidigt,« siger han. 

»Og kan kan heller begynde at bruge taktiske atomvåben. Det vil være at gå for langt. Så vil støtten fra eksempelvis Kina ryge,« siger Flemming Splidsboel.