Paraguays Senat afsætter præsident efter bankskandale
Santiago Peña er færdig som præsident efter anklager om interessekonflikt og misbrug af pensionsmidler.

Santiago Peña er færdig som præsident efter anklager om interessekonflikt og misbrug af pensionsmidler.

Paraguays Senat har fredag stemt for at afsætte landets præsident, Santiago Peña.
Beslutningen er truffet på baggrund af hans forbindelse til sammenbruddet i den lokale bank Ueno, der udløste en politisk og finansiel krise og blokerede adgangen til millioner af konti.
Kort efter afstemningen har anklagemyndigheden i Paraguay udstedt en arrestordre på Santiago Peña, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Bankens sammenbrud har sendt tusindvis af mennesker på gaden i protest med krav om, at Peña stilles til ansvar for sine handlinger.
Torsdag meddelte præsidenten, at han ville træde tilbage fra sin post.
- Jeg gør det med tanke på stabiliteten i vores land, den sociale fred og behovet for at bevare vores demokratiske institutioner, sagde han i en båndet optagelse.
Vicepræsident Pedro Alliana er i stedet tiltrådt som Paraguays nye præsident, skriver Reuters.
Senatets formand, Basilio Núñez, siger, at den afgående præsident "er kendt skyldig i forsømmelse af sine pligter". 44 ud af 45 senatorer stemte for rigsretsdommen. Den sidste senator var ikke til stede ved afstemningen.
Rigsretssagen mod Peña kom efter en periode med protester og krav om hans afgang.
Flere medlemmer af kongressen har anklaget Peña for interessekonflikter og misbrug af pensionsmidler i forbindelse med et sammenbrud af den digitale långiver Ueno.
Frem til 2025 var præsidenten aktionær i den koncern, der kontrollerede Ueno.
Ueno-sammenbruddet kom som et chok i det sydamerikanske land, der generelt betragtes som økonomisk og politisk stabilt.
Paraguays centralbanks direktør, Carlos Carvallo, der tidligere stod i spidsen for Ueno, er trådt tilbage som følge af skandalen. Der er desuden udstedt arrestordre på otte ledende medarbejdere i Ueno.
Santiago Peña, der er allieret med den amerikanske præsident, Donald Trump, har været Paraguays præsident siden august 2023.
RITZAU/AFP