Hvis du nogensinde har opholdt dig på en strand og tænkt, at der er for meget testoteron her, så skulle du sætte kursen nordover. Til Finland og øen, som de kalder 'SuperShe'.

En ø, der kun er beregnet til kvinder.

Den åbner snart og den inviterer kvinder til at booke overnatninger, skriver nypost.com.

Stifteren, Kristina Roth, har fundet på ideen, efter selv at have været på adskillige opbyggelige ferier i Calabases i Californien og på den nærliggende ranch Malibu.

Hun kunne godt lide begge steder, men der var lidt for mange mænd til stede.

»Når der var en pæn fyr i nærheden, så ville vi kvinder putte læbestift på,« siger hun.

Kristina Roth besluttede sig for at skabe sit 'kvindely' i Finland, efter hun var blevet forelsket i en lokal mand.

»Hans forældre ejede en ø, og han blev ved med at fortælle mig, at naboøen var til salg. Da jeg først så øen, faldt jeg for dens skovklædte utopia,« siger Kristina Roth.

Indtil nu har de rejsende til SuperShe alle været Roths bekendte. Når først reservationerne bliver åbne for offentligheden i juli, skal Roth sikkerheds-godkende de interesserede.

»Jeg vil helst godkende personer, der vil komme her, og se at de vil passe ind,« siger hun, »men jeg vil ikke være ude på at skabe en elite.«

Kristina Roth på øen, som hun nu kalder SupeShe.
Kristina Roth på øen, som hun nu kalder SupeShe. SuperShe