Overvejer at gå efter gravide turister: Skal måske tage en test for at komme ind i landet
Står det til Trumps allierede skal kvindelige turister muligvis tage en graviditetstest for at komme ind i USA.

Står det til Trumps allierede skal kvindelige turister muligvis tage en graviditetstest for at komme ind i USA.

Hvis flere af USAs præsident Donald Trumps støtter får deres vilje, så kan det snart blive mere besværligt for gravide at rejse ind i USA.
Det skriver norske Dagbladet, der har snakket med journalist og forfatter Sarah Posner.
»ICE's overgreb er blot ét eksempel på deres villighed til at gå til ekstremer for at dræbe folk for at opnå deres dagsorden,« lyder det fra Sarah Posner til mediet.
»Nu taler de om at nægte kvinder adgang og sterilisere kvinder for at forhindre ikkestatsborgere i at føde i USA. Det er så vildt.«
Det handler om, at flere Trump-tilhængere går ind for graviditetstests for besøgende, der gerne vil ind i USA.
Eller simpelthen ønsker at, der ikke bliver udstedt visa til gravide ansøgere – som det republikanske kongresmedlem Lauren Boebert skrev på X ifølge mediet.
Disse reaktioner kommer efter, at USAs højesteret tidligere på måneden fastslog, at alle, der bliver født i USA, automatisk bliver amerikanske statsborgere.
Ifølge mediet, der citerer Reuters, har det amerikanske justitsministerium siden instrueret anklagere i at prioritere sager, hvor det mistænkes, at personer rejser til USA for at sikre at deres barn får amerikansk statsborgerskab.