Novo Nordisk har indgået en aftale med den amerikanske administration om lavere priser på diabetes- og fedmemedicin.

 Det skriver Reuters.

Aftalerne vil sænke priserne på GLP-1-lægemidler på Medicare og Medicaid og tilbyde behandlingerne direkte til forbrugerne med rabat på en hjemmeside, som Trump-administrationen lancerer i januar 2026 under navnet TrumpRx.gov.

Det skriver CNBC.

Aftalen skulle være lavet med både Novo Nordisk og konkurrenten Eli Lilly, og skulle blandt andet betyde, at nogle af selskabernes fedmemidler kan købes for under 1000 kroner om måneden.

Efter måneder med trusler om høj told på medicin fra udlandet sendte Trump i slutningen af juli et brev til 17 førende medicinalselskaber, heriblandt danske Novo Nordisk.

I brevet krævede han markante prisnedsættelser.

Som en del af aftalen har Novo Nordisk desuden forpligtet sig til at øge sine investeringer i USA med ti milliarder dollar. Det siger en unavngiven kilde fra Det Hvide Hus til Reuters.

Det svarer til næsten 65 milliarder kroner.