Højt at flyve – dybt at falde.
Norske Mona Juul har mistet det meste, efter hendes forbindelse til seksualforbryderen Jeffrey Epstein er kommet frem.
I weekenden blev det annonceret, at Mona Juul trådte tilbage som ambassadør med øjeblikkelig virkning.
Og det betyder også, at det eksklusive diplomatpas nu er fortid i lommen på Mona Juul. Det skriver Dagbladet.
'For udstationeret personale udstedes diplomatpas specifikt til det land, hvor diplomaten skal tjene. Når en person fratræder sin stilling som udstationeret person på en ambassade, skal vedkommende altid aflevere sit pas. Udenrigsministeriet vil følge normal praksis, også i dette tilfælde,' lyder det fra ministeriet.
Diplomatpasset giver visse fordele såsom visumfri rejse, forenklet indrejse og kan give immunitet i udlandet. Passet bør kun bruges til officielle formål og ikke til private rejser.
Efter Epstein-afsløringerne er Mona Juul også blevet anklaget for grov korruption.
»Vi har indledt en efterforskning for at afklare, om der er foregået kriminelle handlinger. Vi står over for en omfattende – og efter alt at dømme – langvarig efterforskning,« lyder det fra Norges økonomiske kriminalitetsagenturs chef, Pål Lønseth, i en udtalelse i forbindelse med sigtelsen ifølge NRK.
Juuls mand, diplomaten Terje Rød-Larsen, er også sigtet for medvirken til grov korruption.
Økokrim har ransaget en lejlighed, der angiveligt er det norske diplomatpars og et vidnes hjem mandag.

