Norsk mand forskansede sig i fire dage med våben
Norsk politi har natten til lørdag pågrebet en mand, som natten til onsdag skød efter politifolk.
Norsk politi har natten til lørdag pågrebet en mand, som natten til onsdag skød efter politifolk.
En mand, som siden tirsdag har forskanset sig i et hus på øen Dyrøya i det nordlige Norge, er natten til lørdag blevet pågrebet af politiet.
Det oplyser norsk politi ifølge nyhedsbureauet NTB.
- Politiet aktionerede mod huset på et tidspunkt, hvor risikoen blev vurderet som lavere for alle involverede, siger operationsleder Robin Lindberg fra Troms politi til NTB.
Ingen kom til skade i aktionen, men politiet vil ikke kommentere mandens tilstand.
Politiet blev første gang kaldt ud til adressen tirsdag aften, hvor betjentene måtte trække sig, fordi de blev truet med det, som blev opfattet som våben.
Natten til onsdag affyrede manden et skud mod politiet.
Politiet valgte at evakuere mandens naboer og lukke en vej.
- Vurderingen har hele tiden været, at en eventuel aktion ville indebære en betydelig risiko for mandskab og vedkommende selv, siger Robin Lindberg ifølge NTB.
Ifølge nyhedsbureauet har politiet blandt andet fået bistand fra flere andre politidistrikter og overvåget manden med droner.
Man har undervejs forsøgt at få manden til at forlade huset frivilligt, men det har været uden held.
Natten til lørdag ønsker operationslederen ikke over for NTB at gå nærmere ind i, hvilke metoder politiet har brugt.
I forbindelse med politiets arbejde har der været opsat afspærringer, som har givet udfordringer på den nordnorske ø.
Det har ifølge det norske medie NRK betydet, at omkring 50 personer har været isoleret på Dyrøya, imens aktionen stod på.
Heriblandt fire tyske turister fra Brandenburg, som egentlig skulle være taget hjem onsdag, men har måttet forlænge turen til Norge.
Ifølge NRK har de lokale også været nødt til at stille op med både for at fragte mad og nye turister uden om politiets afspærringer.
NTB skriver, at politiet natten til lørdag arbejder på at fjerne afspærringer og genoprette den normale situation på øen.
Politiet oplyser også, at der fortsat udestår efterforskningsarbejde.
RITZAU