Norges statsminister afviser dårlig kultur under høring om Epstein
Flere højtstående nu tidligere norske diplomater og ministre er nævnt i dokumenter om Jeffrey Epstein.

Flere højtstående nu tidligere norske diplomater og ministre er nævnt i dokumenter om Jeffrey Epstein.

Der er ikke grundlag for at tale om en generelt dårlig kultur i det norske udenrigsministerium, på baggrund af oplysninger der er kommet frem om norske embedsmænds forbindelser til Jeffrey Epstein.
Det siger Norges statsminister, Jonas Gahr Støre, under en høring i det norske parlament, Stortinget, skriver nyhedsbureauet NTB.
Støre er selv tidligere udenrigsminister.
- Der er ingen dækning for at bruge ord som dårlig kultur i omtalen af en stor organisation med reference til, hvad én eller nogle få enkeltpersoner kan have foretaget sig, siger han.
Det blev besluttet at afholde høringen i Stortinget, efter at flere norske nu tidligere diplomater og ministre blev nævnt i dokumenter med relation til den amerikanske milliardær og dømte seksualforbryder Jeffrey Epstein.
- I lighed med Stortinget reagerer jeg kraftigt på det, der er afdækket om koblingen mellem Epstein og nordmænd i betroede stillinger, siger Støre.
Den norske statsminister er ikke selv nævnt i Epstein-dokumenterne.
En af de nordmænd, der er sat i forbindelse med Epstein, er Terje Rød-Larsen, som er tidligere leder for tænketanken International Peace Institute (IPI).
Mellem 2006 og 2012, mens Jonas Gahr Støre var udenrigsminister, sendte det norske udenrigsministerium store beløb til tænketanken, der har base i den amerikanske storby New York, skriver NTB.
IPI har også modtaget penge fra Epstein.
- Jeg vil igen understrege, at der fra min tid som udenrigsminister ikke er beviser for, at der var nogen forbindelser mellem Norges samarbejde med IPI og Epstein, lyder det fra Støre.
Terje Rød-Larsen, som er tidligere norsk topdiplomat, blev i februar sigtet for medvirken til korruption, mens hans hustru, den tidligere norske ambassadør Mona Juul, blev sigtet for grov korruption.
Det skete, efter at det var kommet frem, at Jeffrey Epstein havde testamenteret ti millioner dollar til parrets to børn.
Derudover blev det afsløret, at Mona Juul og Terje Rød-Larsen havde brugt deres diplomatpas til private rejser med Epsteins fly, og at de havde fået økonomisk støtte fra Epstein til et boligkøb.
Også Norges tidligere stats- og udenrigsminister Thorbjørn Jagland, som desuden har været generalsekretær for Europarådet, blev i februar sigtet for grov korruption, efter at det kom frem, at Jagland hyppigt havde skrevet med Epstein om rejser og besøg.
Jeffrey Epstein døde i en celle i et arresthus i New York i 2019. Ifølge officielle oplysninger begik han selvmord.
RITZAU