Dommer i USA kender Nordkorea ansvarlig for, at Otto Warmbier døde få dage efter hjemkomst fra fængsel.
En dommer i USA har beordret Nordkorea til at betale 501 millioner dollar i en sag om en amerikansk studerende, som døde efter at have siddet fængslet i landet.
Amerikaneren Otto Warmbier blev i januar 2016 anholdt under en rejse i Nordkorea og senere idømt 15 års straffearbejde for at have stjålet en politisk plakat.
I juni 2017 blev han løsladt og sendt hjem til USA i elendig forfatning. Han lå i koma og var alvorligt hjerneskadet.
Kort tid efter sin hjemkomst døde han.
Styret i Nordkorea hævdede, at Warmbier var havnet i koma på grund af botulisme.
Den forklaring blev afvist af Warmbiers forældre, som sagsøgte Nordkorea.
'Otto blev taget som gidsel, holdt som fange af politiske årsager, blev brugt som en brik i et spil og udsat for en ekstrem hård og brutal behandling af Kim Jong-un,' skrev faderen, Fred Warmbier, i en udtalelse, da søgsmålet blev kendt.
Mandag har en dommer ved en distriktsdomstol i Washington D.C. givet forældrene ret i anklagen om, at Nordkorea var skyld i deres søns død.
Dommen er dog symbolsk, fordi der ikke er en formel måde at kræve de 501 millioner dollar (knap 3,3 milliarder kroner) ind fra Nordkorea.
/ritzau/Reuters