Nigerias præsident, Bola Tinubu, gav USA grønt lys til luftangrebet på IS-krigere juledag.

Sådan siger landets udenrigsminister, Yusuf Tuggar, til CNN.

Nigerias udenrigsminister, Yusuf Tuggar, afviser, at angrebet mod landets islamistgrupper 'har noget at gøre med en bestemt religion'.
Nigerias udenrigsminister, Yusuf Tuggar, afviser, at angrebet mod landets islamistgrupper 'har noget at gøre med en bestemt religion'. Foto: Light Oriye Tamunotonye/AFP/Ritzau Scanpix

»Det handler ikke om religion. Det handler om nigerianere, uskyldige civile og regionen som helhed,« siger han til mediet. 

Den amerikanske præsident Donald Trump har retfærdiggjort angrebet med en forklaring om, at IS-terrorister dræber kristne i landet. 

Ifølge en gennemgang som det britiske medie BBC har lavet, så er det svært at finde beviser for, at kristne bliver dræbt i større omfang end andre grupper – herunder muslimer, der ikke følger terroristernes ideologi.

Eksperter har også afvist Trumps fremstilling af situationen som en religionskrig, hvor muslimer dræber uskyldige kristne.

Mange af ofrene for de islamistiske grupper er selv muslimer, lyder det.

Men Nigeria er parat til at samarbejde med alle, der ønsker at bekæmpe terrorisme, lyder det fra Tuggar.

Trump advarede i november om, at USA vil gå ind i Nigeria »med ild i luften« for at beskytte den kristne befolkning i Afrikas mest folkerige land.

Donald Trump holder i disse dage jul i Mar-a-Lago i Palm Beach, Florida.
Donald Trump holder i disse dage jul i Mar-a-Lago i Palm Beach, Florida. Foto: Andrew Caballero-Reynolds/AFP/Ritzau Scanpix

Med aktionen juledag har han altså nu åbnet en ny front i sin globale krig mod terror.

»Jeg har tidligere advaret terroristerne om, at hvis de ikke stopper nedslagtningen af ​​kristne, vil der være et helvede at betale, og i aften var der,« skrev Trump på Truth Social torsdag. 

»Må Gud velsigne vores militær, og GLÆDELIG JUL til alle, inklusiv de døde terrorister, hvoraf der vil være mange flere, hvis deres nedslagtning af kristne fortsætter,« skrev Trump videre.