Den israelske premierminister Benjamin Netanyahu afslørede fredag, at han er blevet diagnosticeret med prostatakræft.

Det skriver Fox News.

»I dag er min årlige lægeerklæring blevet offentliggjort. Jeg bad om, at offentliggørelsen blev udsat med to måneder, så den ikke ville blive offentliggjort midt under krigen, for ikke at give det iranske terrorregime mulighed for at sprede endnu mere falsk propaganda mod Israel,« sagde han i en erklæring.

»Jeg havde et mindre helbredsproblem med min prostata, som blev fuldstændig behandlet. Gudskelov er det overstået,« tilføjede Netanyahu og bemærkede, at han er rask og i øjeblikket i 'fremragende fysisk form.'

Netanyahu sagde, at han for halvandet år siden gennemgik en vellykket operation for en forstørret godartet prostata, og under hans seneste lægekontrol 'blev der opdaget en lille plet på mindre end en centimeter i prostataen.'

»Efter undersøgelse viste det sig at være et meget tidligt stadium af en ondartet tumor, uden spredning eller metastaser overhovedet,« sagde Netanyahu.

Premierministeren sagde, at han gennemgik en »målrettet behandling«, der fjernede problemet og ikke efterlod nogen tegn på det.