Trump-administrationen beder føderale myndigheder samarbejde om massefyringer. Musk vil spare en billion i år.

USA skal spare fire milliarder dollar dagligt frem til september for at nå sit første mål i en omfattende føderal spareøvelse.

Det siger Elon Musk, der står i spidsen for Department of Government Efficiency (Doge).

Han advarer om, at USA vil gå bankerot, hvis der ikke gennemføres store besparelser.

- Vi skal arbejde hurtigt for at nedbringe underskuddet med en billion dollar, siger han onsdag på et regeringsmøde i Det Hvide Hus.

En billion dollar er tusind milliarder dollar.

Onsdagens regeringsmøde i Det Hvide Hus er det første, Tesla-chefen Musk deltager i, siden Donald Trump blev præsident.

Pressen er inviteret med til første del af mødet, hvor Musk præsenterede det arbejde, hans regeringsenhed er gået i gang med.

Derpå høstede han bifald fra Trump og ministrene.

Ifølge Trump er hele regeringen "begejstrede" for Elon Musks indsats for at finde "svindel og spild", siger han.

Tidligere onsdag kom det frem, at Trump-administrationen har givet føderale myndigheder instruks om at samarbejde med Doge om inden for to uger at identificere, hvem der skal omfattes af kommende massefyringer.

Det fremgår af et notat fra USA's føderale personalekontor (OPM) og myndigheden OMB, der fører tilsyn med det føderale budget.

Massefyringer er led i Musks større plan om at reorganisere hele regeringsapparatet.

Han og Doge står bag en mail, der er sendt til landets 2,3 millioner føderalt offentligt ansatte.

I mailen bliver de bedt om at udfylde et skema med fem punkter om, hvad de har udrettet i den forgangne uge.

Manglende svar vil blive betragtet som en opsigelse, skrev Musk på X lørdag.

På onsdagens regeringsmøde forklarede han, at der er tale om et "pulstjek" for at se, om de pågældende ansatte reelt findes, eller om der er døde mennesker på lønningslisten i de føderale kontorer.

Både han og Trump hævder, at der foregår svindel med udbetaling af løn til afdøde ansatte.

/ritzau/