En 36-årig britisk kvindelig turist, Rebecca Turner, er fundet død på et hotelværelse i Bangkok.

Hun troede, at hun havde købt kokain, men det viste sig at være en dødbringende blanding af smertestillende medicin, sovepiller, morfin og angstdæmpende medicin, hun indtog på hotellet. 

Nu advarer hendes mor andre turister.

Det skriver The Mirror.

Til mediet siger moderen, Anita Turner, der er fra East Sussex:

»Det er så farligt derude. Der er masser af narkodødsfald hele tiden. Det er chokerende. Jeg vil advare folk om at købe stoffer på gaderne derude, for man ved simpelthen ikke, hvad der er i dem.«

Stofferne blev, ifølge hende, købt af en gadepusher på en berygtet vej.

»Der har været flere dødsfald efter køb på den ene vej. Masser af mennesker er døde, og alligevel vil det thailandske politi ikke vide af det. Jeg er helt knust. Det har været ødelæggende for hele familien. Jeg vil gerne advare folk, der tager derud om at købe stoffer. Det er alt for farligt,« siger Anita Turner.

Rebecca Turner var for nylig rejst til Thailand for at fejre en vens bryllup i Laos.

Hun reagerede ikke, da der blev banket på hendes dør til hotelværelset, og da personalet låste døren op, fandt de hende død.

Hendes lig blev fløjet tilbage til Storbritannien, hvor der blev foretaget en obduktion.