En mor i Tyskland kunne ikke leve med, at hendes søns seksualitet var rettet mod andre mænd.

Derfor brød hun ind til ham på et hotelværelse i Bayern, hvor den 21-årige søn havde selskab af sin mandlige partner.

Her forsøgte hun ifølge tyske Frankfurter Allgemeine at dræbe sønnen med en medbragt saks, som hun gentagne gange forsøgte at stikke ham med.

Den 51-årige mor fik hjælp af endnu en søn, der er 23 år.

Han brød sig heller ikke om, at hans lillebror er homoseksuel, og derfor deltog han i det voldelige overfald med en stegepande og sine bare næver.

Heldigvis slap offeret med kun at pådrage sig mindre skader. Han måtte dog en tur på hospitalet, men kunne hurtigt udskrives.

Overfaldet fandt sted i byen Unterhaching syd for München i begyndelsen af juni på et hotel, hvor den 21-årige boede med partneren. Også partneren blev lettere kvæstet.

En ansat på hotellet hørte tumulten fra det blodige familieopgør og alarmerede politiet.

Moderen og broderen nåede i første omgang at flygte fra gerningsstedet, men blev kort efter anholdt i deres lejlighed.

Efter endt afhøring blev de i første omgang løsladt, men da det stod klart, at der tilsyneladende var tale om en hadforbrydelse, hvor sønnens homoseksualitet var det sandsynlige motiv til angrebet, overtog anklagemyndigheden i München den videre sagsbehandling.

Mor og søn blev igen anholdt og sidder nu varetægtsfængslet på en sigtelse om drabsforsøg.

Ifølge Frankfurter Allgemeine er de bulgarske statsborgere.