Moldova fordømmer Rusland efter fem droners indtrængen
Fem russiske droners indtrængen i Moldovas luftrum viser konsekvenser fra krigen mod Ukraine, lyder det.

Fem russiske droners indtrængen i Moldovas luftrum viser konsekvenser fra krigen mod Ukraine, lyder det.

Moldova har fredag fordømt Rusland, efter at fem droner, som moldoviske myndigheder identificerede som russiske, styrtede ned i landet på under 24 timer.
Det fremgår af en udtalelse fra landets udenrigsministerium.
Moldovas proeuropæiske regering håber på, at landet bliver medlem af EU inden 2030.
Den har taget afstand fra Ruslands invasion af Ukraine og gentagne gange kritiseret russiske krænkelser af det moldoviske luftrum. Moldova deler grænse med Ukraine.
I sidste uge styrtede en drone ned omkring 35 kilometer fra hovedstaden Chisinau.
De fem droner trængte ind i Moldovas luftrum i løbet af en periode på lidt over 17 timer torsdag og fredag.
De styrtede alle ned i hovedsageligt nordlige og østlige distrikter i landet. En person blev i den forbindelse lettere såret, og det forårsagede mindre materielle skader.
- Disse hændelser udgør en trussel mod borgernes sikkerhed og viser de direkte konsekvenser, som Ruslands angrebskrig mod Ukraine har for den regionale stabilitet, lyder det i udtalelsen fra udenrigsministeriet.
Dronerne har gentagne gange fået udenrigsministeriet til at indkalde Ruslands ambassadør i landet, Oleg Ozerov, for at kræve en forklaring.
Moldovas præsident, Maia Sandu, retter jævnligt kritik mod Ruslands udenrigspolitik, som hun mener er i strid med Moldovas interesser.
Hun har nægtet at lade Ozerov tiltræde formelt som ambassadør, selv om han har været udstationeret i Moldova i mere end to år.
Rusland beskylder Sandu for at føre en Rusland-fjendtlig politik.
Moldova har flere gange i år været nødt til at lukke sit luftrum som følge af blandt andet droner fra Rusland. Landet har advaret om, at hændelserne udgør en fare for flysikkerheden.
Andre europæiske lande langs Natos østlige flanke har også oplevet en stigning i antallet af dronehændelser i år, skriver nyhedsbureauet AFP.
RITZAU/Reuters