»Kaptajn Smit Machchhar er en HELT.«

Ordene kommer fra den indiske premierminister, Narendra Modi, og de er rettet mod den pilot, som lige nu hyldes for at have været med til at afværge et formodet kapringsforsøg på et fly.

Foreløbige flydata viser, at et fly – der onsdag var på vej fra Dubai til israelske Tel Aviv – pludselig foretog et voldsomt dyk i luften.

På ganske kort tid faldt flyet mere end fem kilometer, før det kortvarigt steg og derefter faldt igen.

Derefter udsendte flyet et nødsignal og et signal, der blandt andet bruges til at indikere en kapring eller et kapringsforsøg. 

Efterfølgende blev flyet – der i alt havde 180 personer om bord – omdirigeret til at lande i Tabuk i Saudi-Arabien, og siden har man forsøgt at finde ud af, hvad der helt præcist skete.

Her ses et Flydubai-fly lande i Israels Ben Gurion-lufthavn den 30. september. Foto: Jack Guez/AFP/Ritzau Scanpix

Særligt har der været fokus på flyets cockpit.

For ifølge den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu, skal den ene af piloterne midt under flyvningen pludselig have stukket den anden pilot.

Derefter skal den første pilot angiveligt have forsøgt »at få flyet til at styrte ned med alle passagererne ombord«, lød det fra Netanyahu i en udtalelse. 

Siden har den israelske premierminister hyldet flyets anden pilot – indiske Smit Machchhar – som blev udsat for overfaldet.

»Selvom han blev stukket ned og alvorligt såret, kæmpede han imod, gjorde modstand, åbnede cockpittets dør og gjorde det muligt for passagerer og besætning at overmande angriberen – og dermed forhindrede han en katastrofal ulykke i luften,« udtalte han onsdag.

Nu får Smit Machchhar også ros af den indiske premierminister, Narendra Modi:

»I en livsfarlig situation og på trods af at han var alvorligt såret, udviste han (Machchhar, red.) enormt mod og en urokkelig vilje til at beskytte andres liv,« skriver han i et opslag på X natten til torsdag dansk tid:

»Hans tapperhed var med til at redde hundredvis af liv og afværge en stor tragedie.«

Et screenshot fra flyovervågningssiden Flightradar24 viser flyets rute. Foto: Flightradar24.com/Reuters

Videre slår Modi fast, at »Indien er stolt af kaptajn Machchhar«.

»Vi beder for, at han snart kommer sig, får fornyet styrke og et godt helbred,« skriver han.

Der er endnu ingen melding om den anden pilots tilstand. 

Men begge piloter blev bragt til hospitalet, efter at flyet var landet.

Endnu er den dramatiske hændelse ved at blive undersøgt, og i et interview med Fox har Benjamin Netanyahu ifølge BBC udtalt, at det er for tidligt at sige, hvad der lå bag det forpurrede forsøg på – tilsyneladende – at få flyet til at styrte ned.

Netanyahu oplyser videre, at piloten – hvis identitet ikke er nærmere oplyst – bliver efterforsket i Saudi-Arabien, hvor han blev anholdt, efter at flyet havde foretaget en nødlanding.